Důvodem je oslabující rubl. Kvůli tomu jsou pro Rusy zájezdy do Evropy dražší. Ruská měna vůči euru oslabila od počátku roku o 40 procent, aktuální kurz je 65 rublů za euro. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Česko se podle Rosstat letos zařadilo mezi země, ve kterých jsou propady příjezdů ruských turistů největší. Od ledna do září přijelo do ČR 419 183 Rusů. Výrazný pokles zaznamenalo také Rakousko, kde počet ruských turistů klesl o devět procent.  Do Německa jich cestovalo o dvě procenta méně.

„S ohledem na tuto skutečnost lze říci, že oslabení ruské měny v takovéto míře bude mít zajisté negativní dopad na výjezdy Rusů do zahraničí. Už nyní je předpokládán meziroční pokles zhruba 12 procent v příjezdech ruských občanů do ČR," uvedl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting. Rusy od cest do zahraničí podle něj odradily také nedávné krachy velkých ruských cestovních kanceláří.

Výjezdy Rusů do ciziny klesly o 14 procent

O desetinu méně Rusů letos zatím vyjelo i do Finska a Řecka. Naopak například v Polsku se počty ruských návštěvníků zvýšily o 11 procent. Podstatně více ruských turistů vycestovalo také do Egypta, Jižní Koreje, USA nebo do Turecka. Celkem v prvních třech čtvrtletích klesl počet výjezdů Rusů do zahraničí o 14 procent na 36,8 miliónu.

Podle údajů Českého statistického úřadu klesl za letošních devět měsíců počet ubytovaných turistů z Ruska o 56 tisíc, tedy o 9,3 procenta. Celkem se ale počet zahraničních turistů zvýšil o 4,2 procenta. Rusy podle ČSÚ nahradili Němci a Číňané.