Jejich výsledky mají být k dispozici na začátku příštího týdne a podle nich se rozhodne, zda bude nutné definitivní uzavření poškozených a teprve čtyři roky používaných mostů pro veškerou dopravu, anebo postačí stávající omezení, tedy zákaz vjezdu nákladních aut a omezení rychlosti pro ostatní dopravu.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Zkoušky měly proběhnout hned na dvou reklamovaných mostech, které slouží pro nájezd a výjezd z dálnice, nakonec ale byly zahájeny pouze na jednom, a to kvůli havarijnímu stavu toho druhého. [celá zpráva]

„Oba mosty jsou v tak vážném stavu, že společnost Eurovia, která je jejich zhotovitelem, nám nedoporučila jeden z nich podrobit zátěžovým zkouškám. Tato skutečnost už hovoří za vše,“ řekl na místě mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Výsledky budou v pondělí

Na most v pátek odpoledne najela čtyři nákladní auta nákladní auta o celkové hmotnosti osmdesát tun.

Při zátěžových zkouškách najelo na ostravský most několik těžkých nákladních automobilů.

Při zátěžových zkouškách najelo na ostravský most několik těžkých nákladních automobilů.

FOTO: Aleš Honus, Právo

„Auta na mostě parkují a my měříme statickou zkouškou, jak pracuje konstrukce. Pak necháme auta popojíždět a provedeme dynamickou zkoušku. Nakonec ještě nainstalujeme speciální zařízení, které dokáže ty mosty rozkmitat, a budeme měřit, jak se bude konstrukce chovat,“ dodal Rýdl.

Výsledky by měly být k dispozici v pondělí nebo nejpozději v úterý.