Rozhodnutí se po zprávách z předběžných jednání už vesměs očekávalo. Ceny ropy prudce klesaly už před oznámením výsledku a po zprávě se jejich propad prohloubil. Cena ropy Brent po sdělení výsledku jednání ztrácela tři dolary a sestoupila na nové čtyřleté minimum pod 75 dolarů za barel.

Díky nízkým cenám ropy v Česku zlevňuje benzín a nafta. [celá zpráva]

Analytici již dříve uvedli, že pokud OPEC neomezí těžbu, mohly by ceny ropy klesnout až k 60 dolarům. [celá zpráva]

OPEC zachová svůj limit těžby ropy na současné úrovni 30 miliónů barelů denně, který ale skutečná produkce jeho členů výrazně překračuje. Proti omezení produkce se stavěla zejména Saúdská Arábie, která je nejvlivnějším členem kartelu a největším vývozcem ropy na světě.

Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí

Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí

FOTO: Heinz-Peter Bader, Reuters

Za letošním poklesem cen ropy stojí zejména vysoká nabídka na trhu v důsledku rozmachu těžby z břidlicových ložisek v USA. Podle analytiků je cílem Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu zastavit prudký růst těžby ropy v USA tím, že ceny spadnou pod úroveň, kde se už těžba z břidlic nevyplatí. To by ukončilo současný přebytek nabídky na trhu a začalo táhnout ceny opět vzhůru.

Experti podle agentury AP odhadují, že těžba z břidlic přestává být ekonomická kolem 60 dolarů za barel. Zatímco ale bohaté arabské země mohou cenovou válku díky vysokým devizovým rezervám snadno vydržet, podstatně hůře na tom budou chudší členové OPEC jako je Alžírsko nebo Venezuela.

Značný vliv může mít i další propad cen podle analytiků zejména na Rusko, které členem kartelu OPEC není. Nízké ceny ropy poškozují ruskou ekonomiku víc než západní sankce. [celá zpráva]