Zeman se o darovaném mase svěřil během své návštěvy Kazachstánu a Tádžikistánu novinářům. Koninu hodlá věnovat šéfovi svého zahraničního odboru Hynku Kmoníčkovi, neboť sám prý koňské maso nejí. [celá zpráva]

Dovoz masa ze třetích zemí ale nedovolují předpisy EU.

„Podle nařízení Komise si ze třetích zemí vyjma Grónska, Faerských ostrovů a Islandu do EU, tedy i do ČR, smí cestující pro vlastní spotřebu dovézt na osobu například dvě kila medu nebo 20 kilo produktů rybolovu. Maso, mléko a produkty z masa a mléka si dovézt nemůže žádné,“ řekl Novinkám mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Duben upozornil také na to, že Kazachstán nemá navíc ani schválené závody pro vývoz masa do EU a čerstvé maso z této země se tak do Unie nemůže dovážet vůbec.

Celníci: Jde to rovnou do koše

„Pokud cestující vezou syrové maso, normálně ani veterinární správu nevoláme a jde to rovnou do koše,“ řekla Novinkám Šárka Miškovská z celního úřadu v Praze-Ruzyni.

Výjimkou podle ní může být například, když jde o obchodní vzorek, na což jsou ale přesná pravidla, a zřejmě nejde o tento případ.

Podle mluvčího Generálního ředitelství cel ČR Jiřího Bartáka nemají politici a úředníci žádné výjimky oproti běžným občanům a celníci kontrolují i vládní a vojenské speciály.

„Ve věci koniny bude postupováno v duchu zákona,” uvedl na dotaz Novinek o osudu daru mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.