„Jsem zásadně proti tomu, aby se jezdilo vlaky zdarma. Zdarma to totiž určitě nebude a zaplatíme to všichni zvýšením daní nebo jiných poplatků,“ říká podnikatel Igor. Na bratislavském hlavním nádraží ihned petici proti cestování vlaky zdarma podepsal. Prostřednictvím internetu už ji podpořilo 22 tisíc lidí.

KOMENTÁŘE DNE:

Rozvrácená společnost? - Nad důsledky migrační krize se zamýšlí Thomas Kulidakis - Čtěte zde >>

Občanští aktivisté chtějí toto opatření ovšem zrušit. „Souhlasíme s pomocí studentům a seniorům. Odsuzujeme však pomoc nezodpovědnými a populistickými způsoby,“ uvedl jeden z organizátorů petice Tomáš Smutný.

„Cestování zdarma je blbost, která ekonomicky nemůže fungovat. Navíc to poškodí autobusové dopravce,“ domnívá se student Jozef.

Zájem o cestování zdarma je velký

Zájem o cestování zdarma je velký.

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Vláda premiéra Roberta Fica toto opatření zavádí pro občany všech členských zemí Evropské unie, včetně České republiky. [celá zpráva]

Pro jízdu zdarma budou muset vybrané skupiny požádat o vystavení speciálního průkazu. Důchodci předloží k žádosti o vydání průkazu doklad totožnosti s datem narození a studenti potvrzení o návštěvě denního studia školy.

V případě, že je někdo důchodce, ale není mu ještě požadovaných 62 let, předloží potvrzení o pobírání důchodu. „Doklady vydané v České republice není potřeba přeložit do slovenštiny,“ řekla Novinkám mluvčí slovenských železnic Jana Morháčová.

Před nástupem do vlaku si cestující v pokladně vyžádají zvláštní jízdenku nulové hodnoty, která jim bude vystavena zdarma do druhé třídy. V případě dálkových vlaků budou určeny limity pro cestující bezplatně.