"Na konci elektronického formuláře daňového přiznání bude tlačítko, kde se dostanete na platební portál a budete moci bez nutnosti dalšího zadávání údajů o platebním styku uhradit tu daň," řekla náměstkyně.

Ušetří na práci s hotovostí

Zároveň uvedla, že na zhruba pěti finančních úřadech bude možné v rámci pilotního provozu od příštího roku zaplatit daň platební kartou.

"Budeme tak testovat schopnost toho systému, zda platí, že 30 procent lidí chce zaplatit daň kartou," uvedla náměstkyně.

Podle dřívějších informací tisku firmy, které platební karty provozují, nebudou proti běžným transakcím dostávat od finančních úřadů provizi z každé platby. Změny by do budoucna měly přinést nižší náklady na provoz pokladen finančních úřadů, svoz hotovosti a snížit riziko přijetí padělků.

Chtějí omezit šedou ekonomiku

Snahou ministerstva je podle Hornochové omezit v ekonomice platby v hotovosti nebo je alespoň dostat pod kontrolu. K tomu má pomoci také plánované zavedení elektronické evidence tržeb od roku 2016.

Tam by měla být omezena tzv. šedá ekonomika, která podle náměstkyně v ČR tvoří přibližně 16 až 20 procent hrubého domácího produktu, tedy zhruba 600 miliard korun.

"Stát tak přichází o daňové příjmy. Samozřejmě, že bez dokladu a hotově je to bez DPH, tedy o 20 procent levnější," upozornila Hornochová s tím, že lepší výběr daní může vytvořit prostor pro snížení daňových sazeb.

Již dříve uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO), že v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb by se mohla snížit sazba DPH. V Chorvatsku po zavedení elektronické evidence tržeb snížili restauracím DPH z 25 procent na deset procent.

Dalším opatřením proti hotovostním platbám je podle Hornochové také snížení limitu pro povinné bezhotovostní platby z dosavadních 350 tisíc korun na 270 tisíc korun. Toto opatření přitom schválila ke konci září Poslanecká sněmovna. [celá zpráva]