Podle Libora Vinkláta z České spořitelny budou vládní krizí nejvíce ohroženy Telecom a Komerční banka, vliv bude však jen krátkodobý. "U ČEZ však žádné velké oslabení nečekáme," dodal Vinklát.

Akcie výrobce léků Zentivy, které se na pražské burzy obchodovaly v pondělí poprvé, dopoledne bouřlivě posilovaly, odpoledne však převážila nálada klesajícího trhu. "O akcie Zentivy jevili zájem jak institucionální, tak i drobní investoři," uvedl na internetových stránkách Patrie Finance Viktor Reischig. Cenné papíry Zentivy budou od 1. července zařazeny do bází indexů PX 50 a PX-D. Zentiva nakonec uzavřela na 504,50 Kč.

Český Telecom po spekulacích, že by se jeho privatizace mohla zpozdit, v pondělí oslabil o 2,79 procenta na 320,30 Kč, ještě více však Philip Morris (o 3,92 procenta na 15 926 Kč) a Unipetrol (o 5,37 procenta na 72,20 Kč). Růstem se mohla v pondělí chlubit ve SPAD jedině rakouská Erste Bank, která zpevnila o 1,35 procenta na 4123 Kč.

Index PX 50 klesl o 0,79 procenta na 792,5 bodu.

Evropa

Po slabším začátku se v pondělí evropské akcie odhodlaly k růstu. Atmosféra na světových trzích se vylepšila po předání moci do rukou Iráčanů, pomohly i nižší ceny ropy. Podle analytiků by uklidnění geopolitické situace pomohla investorům soustředit se více na výsledky hospodaření předních firem ve druhém čtvrtletí.

Oznámení o dokupu akcií za 5,98 eur pomohl cenným papírům nizozemského operátora KPN, posilovali však i jeho rivalové France Télécom a Deutsche Telekom. Největší světový výrobce oceli Arcelor oslabil o jedno procento po zprávě, že dále zvýší svůj podíl v brazilských ocelárnách.