Pro novelu ústavy v úterý hlasovalo kromě poslanců vládní strany Směr-sociální demokracie také 19 opozičních poslanců. Novela vstoupí v platnost začátkem prosince. Zákaz se nevztahuje na osobní spotřebu, zakazuje však vývoz vody v cisternách a pomocí potrubí.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ministr životního prostředí Peter Žiga zdůraznil, že Slovensko tímto krokem dalo vodě strategický význam. „Voda je pro nás strategická surovina,“ dodal.

Slovensko má velké zásoby vody

Podle premiéra Roberta Fica má Slovensko značné zásoby podzemní vody, ale už se vyskytly pokusy vyvážet vodu potrubím do Polska a do Maďarska.

„Okamžitě jsme museli přistoupit ke striktním opatřením. Pitná voda se považuje za jeden z největších celosvětových problémů budoucnosti lidstva. Navzdory tomu, že Slovensko má díky přírodním podmínkám v současnosti dostatek zdrojů a zásob podzemní vody, to neznamená, že tyto zdroje nejsou nevyčerpatelné a nezranitelné,“ uvedl Fico.

Největší zásoby vody jsou na jižním Slovensku pod tzv. Žitným ostrovem.

Fico potvrdil, že Slovensko se v této otázce obrátilo k Evropské komisi. „Komise konstatovala, že je v plné kompetenci členských zemí, jakým způsobem přistoupí k vodě, ale za podmínek nediskriminace třetích stran a v souladu s pravidly vnitřního trhu. Evropská komise v této souvislosti konstatovala, že v současnosti nevnímá žádné zásadní rozpory s právem Evropské unie,“ dodal Fico.