MMF již koncem dubna schválil dvouletý program hospodářské pomoci Ukrajině v celkovém objemu 17 miliard dolarů (zhruba 368 miliard korun), který má odvrátit hrozící kolaps ukrajinské ekonomiky. Ta se nyní potýká s negativními dopady povstání proruských separatistů na východě země a březnové anexe ukrajinského poloostrova Krym Ruskem.

Začátkem září MMF upozornil, že Ukrajina by mohla potřebovat dodatečnou pomoc v objemu až 19 miliard dolarů (více než 411 miliard korun), pokud bude konflikt na východě země pokračovat i v příštím roce.

Peníze na plyn

"Jestliže geopolitická rizika spojená s Ukrajinou ohrožují vývoj v celém světě, pak každý chápe, jak ničivé dopady mají na ukrajinskou ekonomiku," uvedla Hontarevová. Dodala, že EBRD připravuje pro Ukrajinu "bezprecedentní" pomoc, její hodnotu však neupřesnila.

"Je to program spolupráce v oblastech, které vyžadují reformy," řekla guvernérka. Program podle ní zahrnuje mimo jiné financování zpětných dodávek ruského plynu z Evropy na Ukrajinu. Rusko v polovině června zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu kvůli sporům ohledně ceny a nezaplacených účtů.

Na schůzce v Berlíně koncem září zprostředkované eurokomisařem pro energetiku se Ukrajina předběžně zavázala, že Rusku do konce října zaplatí dvě miliardy dolarů (43,5 miliardy korun) z dluhu za dodávky ruského plynu z minulosti. Dohodu má ale ještě potvrdit jednání v Berlíně, které je naplánované na 21. října.