„Cílem je zefektivnit fungování firmy,” uvedl mluvčí. OKD má nyní přes 11 tisíc vlastních zaměstnanců.

OKD patří společnosti NWR, která kvůli vysoké zadluženosti prošla kapitálovou restrukturalizací. [celá zpráva]

Na hospodaření firmy doléhají rekordně nízké ceny uhlí. Ceny koksovatelného uhlí za poslední tři roky propadly o dvě třetiny.

Společnost se proto chystala uzavřít těžbu na Dole Paskov, nakonec se ale se státem dohodla, že důl bude v provozu až do roku 2017. Do roku 2016 zde má udržet zaměstnanost 1800 lidí, v posledním roce 1600 lidí. Stát zaplatí 600 miliónů korun na sociální programy horníkům.

Firma se podle mluvčího Síbrta snažila zefektivnit práci zejména v kancelářích a na povrchových pracovištích. "Co se týče důlních pracovníků, jde spíše než o propouštění o úpravu struktury důlních osádek," uvedl Síbrt.

Těžit se bude méně

Dodal, že firma musí počet zaměstnanců přizpůsobit objemu těžby, který bude v budoucnosti postupně klesat. "Firma chce optimalizaci počtu pracovních míst řešit především přirozenými odchody do důchodu nebo jiného zaměstnání," uvedl mluvčí OKD s tím, že celý proces je domlouván s odborovými organizacemi.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík potvrdil, že z organizačních důvodů by mělo odejít 297 lidí.

"Cíl je, aby to bylo sociálně nejpřijatelnější, to znamená u lidí, kteří jsou nějakým způsobem zabezpečeni," řekl odborový předák. Je podle něj jasné, že pokles těžby se ve stavech zaměstnanců musí projevit. "Bohužel je to sice nepříjemné, ale jinak to nepůjde, takže hledáme ty nejméně bolestivé metody, jak to udělat," řekl Pytlík.

Dříve do důchodu

Síbrt uvedl, že propuštění zaměstnanci mají nárok na šest měsíčních platů. "Zároveň jim chceme pomoci s hledáním nového pracovního uplatnění nebo zahájením vlastního podnikání. Proto jsme zřídili program Nová šichta," dodal mluvčí OKD.

Uvedl, že společnost ale pracovníky rovněž nabírá, letos jich do OKD přišlo přes sto, mezi nimi například více než 20 hornických učňů. Firma hledá mladé zaměstnance na vybrané pozice, kde jich má nedostatek. "Je to nutné pro zajištění budoucnosti firmy, protože průměrný věk zaměstnanců OKD roste," uvedl Síbrt.

Podle ministryně práce Michaely Marksové budou moci horníci při splnění určitých podmínek odcházet o pět let dříve do důchodu. [celá zpráva]

Hlavním akcionářem NWR je společnost CERCL Mining, jejímž spolumajitelem je Zdeněk Bakala.