České dráhy ve spolupráci s Deutsche Bahn připravují opatření pro provoz vlaků.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

"Jakmile dostaneme od dispečerů informace, jakým způsobem budeme dopravu zajišťovat, dáme to na web," řekla mluvčí ČD Kateřina Šubová. V pondělí ještě před vyhlášením stávky ČD upozornily, že protestní akce německých strojvůdců by zasáhla především trať z Prahy do Berlína a Hamburku.

Nesplnitelné požadavky

Vedení Deutsche Bahn (DB) se zatím k vyhlášení stávky nevyjádřilo. Personální ředitel DB Ulrich Weber ale už dříve označil požadavky odborů za nesplnitelné a obvinil svaz GDL, že není ochoten přistoupit na kompromis. Vedení DB minulý týden nabídlo strojvůdcům zvýšení základního platu o dvě procenta.

Stávka má velkou podporu mezi členy GDL. V referendu, které se uskutečnilo minulý týden, pro uspořádání protestu hlasovalo 91 procent strojvůdců zastoupených v odborech.

Požadují zvýšení platů o pět procent a zkrácení pracovní doby o dvě hodiny týdně. Nyní se průměrný roční plat německých strojvůdců pohybuje v závislosti na odpracovaných letech mezi 36 tisíci a 46 tisíci eury (998 tisíc a 1,27 miliónu korun). Strojvůdci u DB pracují 39 hodin týdně.