Důvěra smazala rekord z předchozího měsíce a dostala se na novou hodnotu. V průmyslu hodnotí situaci jako dobrou 42 procent lidí a 55 procent jako uspokojivou. Tři procenta zůstávají na nespokojence.

Podobné je to s důvěrou ve stavebnictví. Za vysoká čísla indexů důvěry (v květnu i červnu 108,2, v porovnání s březnem 99,6) může prudký nárůst stavební výroby v minulých měsících.

Ten by se měl udržet i v následujících měsícíc, i když už zřejmě nebude tak prudký. Dubnové výsledky, kdy stavební výroba narostla o 60 procent, byly vyhnány změnami v DPH ze stavebních prací a zadavetelé se snažili zakázky dokončit ještě za sníženou, pětiprocentní sazbu.

Lidé věří, že ekonomika se bude ještě zlepšovat

Podnikatelé, kterých se ČSÚ dotazoval, udávají v průzkumu jako důvod ke spokojenosti to, že stále roste poptávka po jejich zboží jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Očekávají, že to tak bude i nadále.

Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku je největší od června 2002. Je na indexové úrovni 99,6. Průměr 100 je určen rokem 1995. Důvěra spotřebitelů je přesto dlouhodobě nejnižší ze všech měřených veličin.

Lidé očekávají, že jejich ekonomická situace se bude zlepšovat i v následujících měsících. Bojí se ale rostoucí nezaměstnanosti.

"Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se zvýšil. Spotřebitelé opět považují současnost za dobu vhodnou pro pořizování zboží dlouhodobé spotřeby," uvedl ČSÚ.