Původní most se zřítil 4. září, při neštěstí zahynuli čtyři dělníci a další dva byli zraněni.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Video

Zřícený most ve Vilémově. Zdroj: Novinky.cz

Jednalo se přitom již o třetí most, na jehož stavbě se podílela firma Bögl a Krýsl a při jehož zřícení umírali lidé. Předtím se již zřítil most ve Studénce, jehož pád způsobil železniční nehodu. Osm lidí zemřelo a přes 90 bylo zraněno. Druhý případ byl pád dálničního mostu u Kuriman poblíž Spišské Nové Vsi na Slovensku. Zemřeli čtyři lidé. Na stavbách mostů se ale podílelo více subdodavatelů, kteří svalují vinu jeden na druhého.

"Dělníci dnes připravují pažení a poté zahájí výkop pro založení betonového základového pásu. Výkop se potom opatří bedněním a armaturou, vybetonuje se a obsype. To samé se pak uskuteční na druhé opěře mostu," řekl Lízal.

Původní plán počítal s dokončením mostu do konce října.

Lidé chodí oklikou

"Zřícení mostu a složitá koordinace činnosti několika firem původní termín dokončení posunuje zhruba o měsíc," řekl už dříve Lízal. Na stavbě podle něj pracují tři zhotovitelské společnosti asi na padesátimetrové délce. "Je to organizačně složité. Něco dělá Strabag, něco Bögl & Krýsl, pár metrů od nich buduje firma Silnice Čáslav opěrnou zeď z drátěných košů, které jsou vyskládány kameny," dodal Lízal.

Podle starosty Vilémova Jiřího Lebedy musejí lidé do centra města chodit až kilometrovou oklikou. "Nadšení z toho nejsme, jako obec ale nemáme žádné páky, jak stavbu urychlit. Občané si stěžují, už se to snáší i na mou hlavu, ale učím se s tím žít," řekl Lebeda.

Oprava vilémovského mostu je součástí modernizace silnice II/345 mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem za 160 miliónů korun, kterou dotuje Unie. Součástí zakázky je rekonstrukce tří mostů. Kraj Vysočina zadal celou zakázku konsorciu firem M-Silnice a Strabag.

FOTO: ti, Právo

Původní most se zřítil 4. září. [celá zpráva]

Pod mostem pracovalo v době neštěstí šest dělníků, tři Češi a tři Slováci. Přežili dva muži ze Slovenska. Kriminalisté případ vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti. Nikdo zatím obviněn nebyl. Případným viníkům hrozí vězení na tři až deset let. Policie podle krajské mluvčí Dany Čírtkové zatím čeká na výsledky posudků a expertiz.

Mezitím pokračují výslechy svědků včetně pracovníka, který s těžkým zraněním neštěstí přežil. Až ze souhrnu poznatků bude podle mluvčí možné vyvodit případnou trestněprávní odpovědnost.