O dotování ztrátových poboček pošty kvůli hrozbě jejich rušení mluví hlavně ministr vnitra Milan Chovanec, pod kterého pošta spadá. Podle dřívějších informací by mohlo jít až o jednu miliardu korun. Další 1,77 miliardy pošta žádá od ČTÚ jako úhradu poskytování základních služeb.

"Budeme hledat způsob, jak České poště pomoci, aby to nemusel sanovat rozpočet. Je to takové aktivum, že by to rozpočet neměl sanovat," řekl v pondělí Babiš.

Podle pondělních Hospodářských novin Babiš s Chovancem bojuje zejména o to, zda podnik bude i nadále státním podnikem, nebo akciovou společností. Transformaci na akciovou společnost navrhl Chovanec zastavit, aby pošta mohla nakládat se svým majetkem.

Pošta chce nabízet další služby

"Boj o poštu je nesmysl. Já jsem s panem Chovancem mluvil o tom, že bych rád dostal detailní informace o České poště," uvedl Babiš. "Je to skvělé aktivum a vláda má zájem udržet všechny služby obyvatelstvu," řekl.

Babiš uvedl, že má například návrh od finanční správy, že by od ní mohla pošta převzít hotovostní pokladnu. To by se mohlo týkat i celní správy.

Česká pošta provozuje asi 3250 poboček. Loni vykázala zisk 305 miliónů korun, výnosy ale klesly o půl miliardy na 19,5 miliardy korun. Firmě klesají výnosy z klasického doručování a snaží se je nahradit jinými činnostmi. Například uvažovala o prodeji léků bez předpisu. [celá zpráva]