Zákon přinesl zmatky v uplatnění správné výše sazby DPH nebo ve správné fakturaci vyvezeného nebo dovezeného zboží. Problémy mohou mít podle daňového poradce a majitele společnosti České daně Petra Hrušky kvůli neobratným formulacím v zákoně podnikatelé, živnostníci či svobodná povolání.

"Například magistra v lékárně by striktně podle zákona před prodejem léků měla každého vyzpovídat, zda-li chce acylpyrin pro sebe či pro zvířátko - a pak přičíst buď pěti či 19procentní DPH. Zároveň by měla být finančnímu úřadu schopná prokázat, že léky s pětiprocentní DPH nebyla léčena zvířata. To si prakticky lze představit jen obtížně," tvrdí Hruška.

Novinky se mohou prodražit

Novinky v odvádění DPH se mohou jak podnikatelům, tak zaměstnancům výrazně prodražit. Kontrola odvedené daně totiž může přijít až s 3letým zpožděním. Podle Hrušky lze s benevolencí finančních úřadů počítat jen krátkodobě - dnes už chyby v daních nikdo neodpustí ani povodněmi téměř zruinovaným živnostníkům, varuje.

"Neměla by se zapomenout odvést DPH i za použití auta, který si pronajal zaměstnavatel, ale zaměstnanec ho používá i pro soukromé účely. Stejně je třeba odvést DPH za použití kombíků s mřížkou, z nichž zaměstnavatel uplatnil odpočet DPH pro soukromé účely zaměstnanců.

Pokud bude navíc tuto daň hradit zaměstnavatel a ne zaměstnanec, bude se jednat o nepeněžní příjem zaměstnance a o ten se mu zvyšuje základ daně z příjmů. Současně taková DPH bude pro zaměstnavatele nedaňovým nákladem. Auto se zaměstnanci i zaměstnavateli na daních výrazně prodraží," vysvětluje Hruška.

Podobná je situace u provozoven rychlého občerstvení. Pokud si zákazník zkonzumuje jídlo v prodejně, uplatní se na ně 19procentní DPH. Pokud si je ale vezme s sebou, vztahuje se na ně pětiprocentní DPH. "Při prokazování finančnímu úřadu toho, že si zákazník odnesl jídlo, a proto byla správně uplatněna 5procentní DPH, nebude provozovatel v lehké situaci," říká Hruška.

Nejednoznačnosti má odstranit novela

Nový zákon o DPH musela Česko přijmout kvůli vstupu do EU. Podle expertů však obsahuje řadu nejednoznačných ustanovení. Vláda navíc převedla do vyšší sazby DPH mnohem více položek, než po ni Brusel požadoval, a od občanů tak ročně vybere o miliardy korun více. 

Na množství chyb v zákonu upozornila i Evropská komise a nutnost přepracovat jej přiznalo také ministerstvo financí. To již začalo připravovat jeho novelu, jež by se měla dostat do vlády do začátku srpna.