Hlavní obsah

Alibaba se stala jednou z nejcennějších firem světa

Akcie největšího čínského internetového prodejce Alibaba Group Holding zažily v pátek velmi úspěšný debut na newyorské burze NYSE. Díky mimořádnému zájmu investorů jejich kurz nakonec vzrostl o více než 37 procent nad emisní cenu 68 dolarů. S tržní hodnotou 228 miliard předběhla Facebook a zařadila se mezi ropný Chevron a banku JPMorgan.

Foto: Brendan Mcdermid, Reuters

Zakladatel Alibaby Jack Ma a spoluzakladatel Joseph Tsai pózují se zaměstnanci při debutu akcií firmy na burze v New Yorku.

Článek

Firma uvedla své akcie na burzu poté, co uskutečnila největší primární emisi v historii světových akciových trhů.

Internetový gigant a jeho podílníci získali prodejem hlavního balíku akcií 21,8 miliardy dolarů (zhruba 467 miliard korun), což byl rekord amerického trhu. Podle šéfa NYSE Scotta Cutlea ale upisovatelé uplatnili opční právo na dodatečných 48 miliónů akcií, takže celková velikost emise Alibaby se vyhoupne na zhruba 25 miliard dolarů.

Největší světovou primární emisí vůbec byl dosud prodej akcií čínské finanční společnosti Agricultural Bank of China z roku 2010 v hodnotě 22,1 miliardy dolarů.

"Je to největší primární nabídka, jakou kdy svět zažil, takže na parketu panuje oslavná nálada," řekl agentuře Reuters Benedict Willis, který řídí na parketu NYSE operace makléřské firmy Sunrise Securities.

Cennější než Facebook

Akcie Alibaby, které vstoupily na NYSE se symbolem BABA, zahájily vzestupem na 92,70 dolaru a poté se vyhouply proti emisní ceně až o 46 procent na 99 dolarů. Jejich kurz uzavřel na 93,44 USD s přírůstkem 37,5 procenta.

Tržní hodnota společnosti se tak dostala na 228 miliard dolarů a zřetelně tak překonala největší sociální síť Facebook, jejíž hodnota se nyní pohybuje kolem 200 miliard dolarů. Pro srovnání, hodnota nejcennější firmy světa Apple je proti Alibabě zhruba dvaapůlkrát větší.

Foto: Brendan Mcdermid, Reuters

Akcie debutovaly na newyorské burze pod symbolem BABA

Ve Spojených státech držela dosud primát emise akcií finanční společnosti Visa za 19,7 miliardy USD, rovněž z roku 2010. Dosavadní rekord mezi primárními emisemi technologických firem držel Facebook, který v roce 2012 získal 16 miliard dolarů.

Zájem i v Česku

O úpis akcií Alibaby je velký zájem i mezi českými investory. "Zhruba hodinu a půl před startem obchodování v USA jsme evidovali objednávky klientů v přepočtu za více než 20 miliónů korun," řekl hlavní makléř Brokerjet ČS Martin Urban. Investoři si dobře uvědomují dlouhodobý potenciál expanze Alibaby i mimo čínský trh, dodal.

"Zájem je veliký, u nás řádově v miliónech dolarů," uvedl analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.

Firma Alibaba, ve které vlastní téměř čtvrtinový podíl americká internetová společnost Yahoo, oznámila záměr vstoupit na newyorskou burzu koncem června.

Čínský podnikatel Jack Ma, bývalý učitel angličtiny, který Alibabu před 15 lety založil ve svém bytě, chce výnos z prodeje akcií využít k expanzi ve Spojených státech a v Evropě. V Číně se už Alibaba na celkových tržbách z internetového prodeje podílí 80 procenty.

"Chceme být větší než Wal-Mart," řekl Jack Ma pro CNBC krátce poté, co zazvoněním na zvonec otevřel páteční obchodování na NYSE. "Doufáme, že si lidé budou za 15 let říkat, že toto je firma typu Microsoftu, IBM nebo Wal-Martu, které formovaly a změnily svět," dodal šéf Alibaby.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám