V porovnání s cenou, která vznikla z úpisu akcií finančních investorů, to bylo asi o pět procent výše, řekl to Dušan Jalový z HVB Bank. Později odpoledne cena "spadla" na 507 korun.

Za zhruba 1,5 hodiny obchodů vyměnilo majitele asi 320 tisíc kusů globálních depozitních certifikátů, což označil Jalový za "docela živé obchodování". Jeden certifikát zastupuje jednu akcii, jeho majitel ale nemá právo hlasovat na valné hromadě.

Obrat obchodů se Zentivou na konci dne dosáhl 400 miliónů korun. To jsou pro srovnání dvě třetiny celé hodnoty, jaká se obchodovala na burze v Praze v úterý.

Na pražskou burzu v pondělí

Zentiva začne své akcie obchodovat i na pražské burze. Vůbec první emisi akcií české firmy spustí v pondělí. I na pražské burze bude mít jedna akcie počáteční hodnotu 485 korun.

"Lepší IPO (primární úpis) jsem si ani nepředstavoval," řekl pro Financial Times Jan Sýkora z firmy Wood & Company, jednoho z manažerů emise.

Úpis prvních akcií domácí farmaceutické jedničce přinese 2,7 miliardy korun. Celá firma má na základě stanovené ceny tržní hodnotu 18,5 miliardy korun.