Jako první začaly hypoteční úvěry na pořízení bytu v družstevním vlastnictví se stejnou úrokovou sazbou jako u osobního vlastnictví poskytovat GE Capital Bank, Komerční banka či HVB Bank.

Pokud chtěl klient úvěr na koupi družstevního bytu, musel si vzít běžný spotřebitelský úvěr, u něhož zaplatil více na úrocích. 

Změna zákona o dluhopisech umožnila od prvního května poskytovat klasické hypotéky i na nákup družstevních bytů. Klient ale musí bance dát do zástavy jinou nemovitost, než je družstevní byt. Banky připouštějí, že to pro řadu lidí může být problém.

Změny v Komerční bance

Dvojka na trhu hypoték, Komerční banka, nabízí klasické hypotéky na družstevní byty od června. Současně s tím změnila i strategii v přidělování úrokové míry při kladném vyřízení hypotéky. 

Zatímco dosud podobně jako jiné banky lákala klienty na minimální úrokovou sazbu, na niž ve finále dosáhl málokdo, nyní zákazníkům již na první schůzce s poradcem garantuje maximální sazbu pět procent, kterou je možné po posouzení bonity snížit.  "V 80 procentech bude klientovi sazba snížena," uvedl vedoucí odboru úvěry občanům KB Tomáš Urban.

Jednička na trhu, Česká spořitelna, tuto možnost nabízí u nákupu družstevního bytu nad 800 tisíc. Pětiletou úrokovou sazbu garantuje na úrovni 5,49 procenta

Pro GE nic nového

GE Capital Bank nabízela klasickou hypotéku na družstevní byty či na rekreační chalupy i před 1. květnem. Na rozdíl od jiných bank se jí novela zákona o dluhopisech nijak nedotkla, protože financovala úvěry z vlastních zdrojů a nikoliv z peněz získaných z hypotečních zástavních listů.

Banka do konce letošního května poskytla klientům na nákup družstevních bytů úvěry za 202 miliónů korun. Pětileté úročení hypoték GE nabízí od 4,6 procenta, podobně jako KB ale plánuje přechod na garantovanou sazbu.

Od letošního května si lidé mohou vzít hypotéku na družstevní byt i u HVB Bank, kde pětiletá úroková sazba začíná podobně jako u GE na 4,6 procenta.

Ostatní zůstávají u tzv. amerických hypoték

Ostatní banky zatím nabízejí financování nákupu družstevních bytů pouze prostřednictvím americké hypotéky, tedy spotřebitelského úvěru zajištěného nemovitostí. Úročení americké hypotéky je ale až o tři procentní body vyšší než u klasické hypotéky.