Podzvukové stíhačky Aera Vodochody by tu sloužily jako výcviková letadla. Informaci přinesl Český rozhlas 1 - Radiožurnál.

Mluvčí vodochodské továrny Vítězslav Kulich informace potvrdil. "Polské výcvikové centrum, to je záležitost polské strany, ke které se nemůžeme blíže vyjadřovat. Pokud bude mít polská strana zájem o naše služby, jsme připraveni spolupracovat a probíhají akce v tomto smyslu. Jedná se o výcvikovém programu, který je založen na L-159," řekl Radiožurnálu.  

Snaha prodat stíhačky

Polsku by se L-159 mohly hodit právě proto, že nakupuje od USA stíhačky F-16, které mají podobně vybavený kokpit.

Aero Vodochody se letouny L-159 snaží už několik let neúspěšně prodat do nejrůznějších zemí. Zatím žádná je ale nekoupila a jediným odběratelem letadel zůstává česká armáda. Ta si jich objednala 72, potřebuje jich ale jen 24. Zbytku se chce zbavit.

V posledních měsících projevily předběžný zájem o L-159 Egypt a Izrael. Už dříve to byla například Indie, která ale nakonec dala přednost britským letadlům Hawk.

Letouny ale provázely i jiné aféry. Nejprve zbrojovka zpozdila jeho dodávky pro českou armádu a posléze si piloti začali stěžovat na technické problémy letounu.

Na konci roku 2001 armáda dokonce na nějaký čas lety L-159 zakázala. Důvodem bylo přerušování signálu mezi hlavním řídicím počítačem motoru a tzv. černou skříňkou letounu.