Platební karty UnionPay jsou jedinou platformou bankovních karet v Čínské lidové republice. Od roku 2002 operují pod záštitou Centrální banky Číny. Z hlediska počtu uživatelů jsou celosvětově nejrozšířenějšími platebními kartami.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Akceptace těchto karet v ČR je zahájením jejich rozšiřování do Maďarska, Slovenska a Rumunska. Ve všech západoevropských zemích už jsou, ale ve východní Evropě byly dosud akceptovány zatím sporadicky,“ dodal Rodney Farmer, generální ředitel Global Payments Europe, nadnárodní společnosti, která zajišťuje technologie pro platební karty jako je Master Card či Visa.

V Česku jsou už karty UnionPay akceptovány v 700 bankomatech a dvou tisících platebních terminálech Komerční banky a UniCredit. Podle bankéřů mají čínské platební karty u nás podpořit nákup našeho zboží čínskými turisty.

V roce 2013 navštívilo ČR 174 tisíc čínských turistů, letos se odhaduje až 200 tisíc, přičemž před devíti lety to bylo pouhých osmnáct tisíc.

Další rozšiřování karet UnionPay v Evropě ve středu posvětili i představitelé největších čínských bank China Minsheng Bank, Industrial and Commercial Bank of China, Postal Savings Bank of China.

Shodou okolností v ten samý den MasterCard oznámil, že zrychluje rozšiřování akceptace mobilních plateb v Evropě. Společnost chce, aby Evropané mohli do roku 2020 platit všude bezkontaktně.