Bilance zahraničního obchodu se státy EU skončila přebytkem 46 miliard korun a byla tak meziročně o 12,5 miliard vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 5,6 miliardy na 33,4 miliard korun.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Přes zvyšující se nejistoty v globální ekonomice byl pro české exportéry červenec letošním nejúspěšnějším měsícem. Zvýšení exportu má na svědomí téměř výhradně skupina strojů a dopravních prostředků a v jejím rámci vývoz aut. Česká ekonomika těží ze solidní poptávky po autech v Evropě,“ řekl hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek.

Zahraniční obchod

Zahraniční obchod

FOTO: Marek Kulhavý, Novinky

Přebytek naopak klesl u bilance obchodu s polotovary a materiály a prohloubil se schodek obchodu chemických výrobků, uvedl ČSÚ.

Podle Sobíška je třeba vidět i určitá rizika dalšího vývoje. „Strojírenský vývoz byl ovlivněn dobíhajícími kontrakty, ale objem nových zakázek může být negativně ovlivněn sankcemi vůči Rusku. Pro další měsíce se tedy vyplatí při tvorbě makroekonomických odhadů zůstat při zemi, i když to neznamená zpochybnění relativně dobré situace české ekonomiky,“ dodal.