Snížení ztráty NWR přičítá snižování nákladů a zefektivňování podnikání. Tržby společnosti klesly o pětinu na 346 miliónů eur.

Na hospodaření NWR nepříznivě dopadá pokles cen uhlí na světových trzích. Provozní zisk EBITDA ale firma v pololetí vykázala 19 miliónů eur, před rokem přitom měla provozní ztrátu 49 miliónů.

Dluží 19 miliard

Plán produkce a prodeje pro letošní rok zůstal devět až 9,5 miliónu tun uhlí, uvedl výkonný předseda představenstva Gareth Penny. Připomněl, že firma vedle optimalizace provozu zvažuje také restrukturalizaci dluhopisů, čímž by získala 185 miliónů eur dodatečného kapitálu. Tím by se mohl snížit nesplacený dluh a náklady na něj. Čisté zadlužení firmy je 688 miliónů eur (19,2 miliardy korun).

Součástí restrukturalizace kapitálu a dluhu podniku je emise nových akcií, kterou akcionáři společnosti schválili ve středu. Začátkem července NWR uvedla, že pokud by se s věřiteli nedohodla na podmínkách kapitálové restrukturalizace do září, musela by prodat své dceřiné firmy, včetně černouhelné OKD. [celá zpráva]

Společnost ve zprávě o výsledcích také pravidelně informuje o bezpečnosti těžby. Hluboce lituje toho, že v letošním roce zahynuli čtyři horníci.

NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, kterou minulý měsíc opustil podnikatel Zdeněk Bakala. NWR včetně OKD a 44 000 bytů na Ostravsku ale zůstává ve společném vlastnictví Bakaly a BXR.