Společnost má dluhy za desítky miliónů korun. Dluží dodavatelům ale také svým vlastním zaměstnancům, kteří několik měsíců nedostavají řádnou výplatu.

"Co vím, tak asi 12 miliónů dluží firma zaměstnancům na mzdách, 11 miliónů finančnímu úřadu a přes 60 miliónů správě sociálního zabezpečení," řekl Hajtmar.

Vstup zakázán

Vedení firmy začátkem týdne zakázalo vstup do areálu firmy a úplně zastavilo výrobu. Odůvodnilo to tím, že je takový postup běžný.

Podle slov předsedy představenstva Libora Sosky chce zafixovat majetek firmy, než soud konkurs vyhlásí a správce jej přijde zapsat. Odboráři firmy to ale považují za nařčení, že by snad mohli majetek rozkrádat.

Hajtmar uvedl, že situace ve firmě je opravdu kritická ale přerušení výroby není podle něj dobrý nápad. "Jsou například ohroženy certifikace, když se výroba zastaví. Na druhou stranu je zřejmé, že současný management už nemá žádné nástroje, jak firmu řídit. Je to krizové období," podotkl Hajtmar.

Akrobatická letadla pro celý svět

Firma Moravan-Aeroplanes vznikla z části podniku Moravan Otrokovice.. Má několik stovek zaměstnanců. Vyrábí cvičná a akrobatická letadla značky Zlín, které odebírají hlavně aerokluby a letecké školy v zahraničí. Mezi jeho produkty patří letadla Z-126, Z-226, Z-326, Z-526, Z-50 a úspěšný letoun Z-242. K největším odběratelům podniku patří země jako Mexiko, USA, Thajsko nebo Alžírsko.

Moravan-Aeroplanes zaznamenal v posledních letech úspěch hlavně s letadlem Z-242L. 

Foto: http://www.vztlak.cz

Mohou za to média

Soska už dříve tvrdil, že návrh na vyhlášení konkursu byla nakonec jediná možnost, které podniku zbyla. Nebyl nutný, ale demonstrace zaměstnanců se začaly příliš medializovat, podnik byl prezentován jako neschopný plnit závazky, což způsobilo, že do něj přestaly chodit peníze. "Něco podobného jakýkoliv podnik zničí," řekl Soska.

Skupina podnikatelů kolem Soskovy osoby vlastnila i dalšího výrobce civilních letadel, LET Kunovice. Na tuto firmu soud vyhlásil konkurs v březnu.