Podle generálního ředitele Komerční banky Alexise Juana je dividenda výjimečná a už se nebude opakovat.

"Celková částka navržené dividendy dosahující výše 7,6 miliard korun představuje 82,1 procent nekonsolidovaného čistého zisku, který dle českých účetních standardů v roce 2003 dosáhl 9,26 miliard korun," uvedlo tiskové oddělení Komerční banky.

Většina peněz půjde většinovému majiteli banky, francouzské Société Générale. Dostane 120 miliónů eur.

Akcie Komerční banky na zprávu reagovaly posílením o čtyři procenta.

Banky se ve výši dividend liší

Česká spořitelna, největší česká banka podle počtu klientů, vyplatí z loňského zisku 7,6 miliardy dividendu 30 korun na akcii. Celkem tak na výplatu půjde 4,56 miliard korun. Drtivou většinu získá majoritní vlastník spořitelny, rakouská Erste Bank.

ČSOB vyplatí dividendu 9,7 miliardy korun, tedy 1900 korun na akcii. Její hlavní vlastník, belgická skupina KBC, z toho získá 90 procent.

Zahraničním vlastníkům se tak postupně vracejí investice do domácích bank. Podle odhadů některých analytiků získají zpět sumu, kterou za banky zaplatili, do deseti let.

Stát zinkasuje ČEZ

O výši dividend rozhodují i akcionáři ČEZ. Představenstvo firmy po konzultaci se státem, který je většinovým vlastníkem, navrhuje vyplatit na dividendách více než 4,7 miliard korun. Na akcii tak připadne osm korun. ČEZ měla loni nečekaně vysoký zisk 13,9 miliard.

Kolik vyplatí na dividendách jednotlivé firmy
společnost výplata na akcii celkem
ČSOB 1900 Kč 9,7 mld. Kč
Komerční banka 200 Kč 7,6 mld. Kč
Česká spořitelna 30 Kč 4,6 mld. Kč
Česká pojišťovna 670 Kč 2 mld. Kč
ČEZ* 8 Kč 4,7 mld. Kč
Český Telecom* 17 Kč 5,5 mld. Kč
PVT 1530 Kč 1,2 mld. Kč 
*pozn: navržená výše dividendy