Předseda britské vlády v pondělí vyzval Evropskou unii, aby zakázala prodej zbraní Moskvě, která je obviňována z podpory a vyzbrojování proruských separatistů na východě Ukrajiny. Tvrdil přitom, že Londýn už takový zbrojní export do Ruska zastavil, jak slíbil v březnu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Francouzská loď Mistral

Francouzská loď Mistral, ruská armáda chce koupit dvě plavidla této třídy.

FOTO: Alexander Demianchuk , Reuters

Ve středu zveřejněná parlamentní zpráva ale podle AFP konstatuje, že stále platí 251 povolení vydaných Cameronovým kabinetem, která umožňují prodej kontrolovaného zboží v celkové hodnotě 132 miliónů liber (4,6 miliardy korun).

Pušky, vesty, munice

Tato povolení umožňují prodej sniperských pušek, munice do ručních zbraní, neprůstřelných vest, šifrovacích zařízení, vojenských komunikačních prostředků a zařízení pro noční vidění.

Pozastaveno nebo zrušeno bylo jen 31 licencí a nadále není povolen vývoz do Ruska, který se týká dalších tří licencí, uvádí zpráva.

Rusové přebírají francouzské válečné lodě

AFP připomněla, že Cameron se v pondělí zasazoval o to, aby EU schválila rozsáhlé sankce proti Rusku a aby zastavila veškerý prodej zbraní Moskvě. Ukázal přitom prstem na Francii v souvislosti s prodejem dvou víceúčelových plavidel Mistral, která mohou přepravovat i vrtulníky a tanky.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Ruští námořníci přijeli do Saint-Nazaire cvičit na francouzských lodích Mistral

Zdroj: Reuters

První loď již přijeli převzít do Francie ruští námořníci, kteří s ní mají po zaškolení odplout v říjnu. Druhá by měla být připravena v příštím roce.