Rumunsko coby druhá nejchudší země Evropské unie vybere na daních méně než 60 procent oficiálně stanovené cílové částky. Podíl daní na HDP v Rumunsku činí 32,7 procenta, v celé EU je to přitom 46 procenta.

V Rumunsku je více penzistů než plátců daní, upozorňuje rozpočtová rada, jejímiž členy jsou přední ekonomové. Stát podle nich za loňský rok přišel kvůli daňovým únikům o přibližně 100 miliard lei (620 miliard Kč), což odpovídá asi 16 procentům HDP.

"Šestnáct procent je obrovské číslo," řekl předseda rozpočtové rady Ionut Dumitru. "Ohrožuje to národní bezpečnost, budoucnost naší země," varoval.

Lidé v Rumunsku se podle ekonomů nejčastěji vyhýbají placení daně z přidané hodnoty a odhadem 1,57 miliónu osob pracuje načerno, takže neplatí daně. Jde hlavně o dopravu a stavebnictví.

Na investice moc nezbývá

V zemi s 20 milióny obyvatel je něco přes čtyři milióny daňových poplatníků a více než pět miliónů penzistů. To představuje velkou zátěž pro státní pokladnu, v níž zbývá už jen málo peněz na investice, připomíná Reuters.

Rumunský parlament tento měsíc ve snaze podpořit ekonomický růst schválil snížení odvodů na sociální pojištění pro zaměstnavatele. Tento krok je v rozporu s doporučeními Mezinárodního měnového fondu, u něhož si Rumunsko loni dohodlo záložní úvěr v hodnotě čtyř miliard eur.

Také národní rozpočtová rada upozornila, že pokud se vládě nepodaří účinněji vybírat daně, výrazně příští rok kvůli snížení sociálních odvodů vzroste rozpočtový deficit.