„Krok Petry Kvitové, stejně jako obdobné rozhodnutí slavného Gerarda Depardieua, je symbolický. Připomíná nám, že vlády svou daňovou politikou trestají úspěšné, podnikavé a inovativní a tím je vyhánějí ze země. Takových lidí jsou tisíce,” řekl Novinkám profesor ekonomie a rektor Vysoké školy CEVRO Institut Josef Šíma.

Ekonom Josef Šíma

Ekonom Josef Šíma

FOTO: Profimedia.cz

„Hlasování nohama je účinným způsobem, jak nejen ochránit svůj majetek, ale též přispět ke zvětšení rozsahu produktivních soukromých výdajů na úkor politicky motivovaného mrhání penězi,“ dodal Šíma.

Potůček: Peníze budou chybět ve veřejných rozpočtech

„Je to vážný problém, nejenom pokud jde o jednotlivce, ale především pokud jde o firmy. Česká republika a další země, které nejsou daňovými ráji, tak přicházejí o obrovské prostředky, které by mohly uplatnit ve svých veřejných rozpočtech,“ řekl Novinkám profesor Martin Potůček z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Úspěšné sportovce, kteří zůstávají v Česku, označil za „dobrodince“. Trestat ty, jež odcházejí, odebráním občanství podle něj nepřipadá v úvahu.

Martin Potůček

Martin Potůček

FOTO: Milan Malíček, Právo

„Jednak by to odporovalo platným zákonům, protože dnes už máme možnost mít několik občanství. Trestat tímto způsobem jednotlivce, to si já neumím představit. Jde spíš o systémové řešení na úrovni EU a globální, které je ovšem zatím v nedohlednu,“ dodal Potůček.

Huml ve čtvrtek na Facebooku vyjádřil souhlas s článkem, který tvrdě kritizuje úspěšnou českou tenistku Petru Kvitovou. Ta se kvůli daním přestěhovala do Monaka. Podle Humla by lidé, kteří se přihlásí k trvalému pobytu do jiného státu, měli přijít o své občanství. [celá zpráva]