Na jejich majitele se tak začalo pohlížet jako na potenciální špióny. Stále více firem proto vydává nové směrnice pro podnikové prostředí, které zakazují provoz mobilů s fotoaparátem v budovách.

Podle britského listu Financial Times je ironií, že k prvním v tomto ohledu patřily společnosti profitující z technického pokroku, jako největší světový výrobce polovodičů, americký Intel a korejský gigant zábavní elektroniky Samsung.

Záhy je napodobily mnohé další firmy, například makléři z Wall Streetu, ale i výrobní společnosti nejrůznějšího zaměření a vládní úřady. To je však velmi špatná zpráva pro výrobce nových mobilů a operátory, kteří předpokládali, že jim třetí generce mobilů přinese tučné zisky a zaplatí nemalé náklady na potřebné investice.

Prodej telefonů s fotoaparátem roste

Přesto se zatím daří objem prodeje nových přístrojů zvyšovat a v USA se v roce 2004 již zdvojnásobil na 4,5 miliónu kusů.

Velcí operátoři, jako je britský Vodafone, přispěchali spolu s výrobci s příklady pozitivního použití nových telefonů v obchodní a jiné praxi. Uvedli zkušenost lékařů, kteří posílají obrázek zlomené kosti po úraze specialistům se žádostí o konzultaci, nebo pracovníků specializovaných agentur nabízejících obrázky začínajících herců.