Na neudržitelnost tohoto stavu byl Přibyl ministerstvem dlouho upozorňován, ale vždy zůstalo jen u slibů, že to bude řešit. Nakonec situace v minulém týdnu vyústila v jeho rezignaci.

České poště navíc hrozí žaloba a vysoká pokuta od Jupiter Invest za ušlý zisk kvůli neplnění smlouvy. Tu Přibyl podepsal s touto investiční společností v roce 2001," sdělil Právu dobře informovaný zdroj.

Na dotaz, zda ministr informatiky Vladimír Mlynář přiměl Přibyla k podání rezignace, odpověděla mluvčí jeho ministerstva Klára Volná: "Nevím, nebyla jsem u toho.Pravdou je, že Přibyl desátého června rezignoval dobrovolně."

Přibyl byl v čele České pošty deset let. Po jeho odstoupení Mlynář ihned jmenoval novým generálním ředitelem dosavadního předsedu dozorčí rady České pošty Karla Kratinu, aniž by vyhlásil výběrové řízení.

Z pošty bude akciová společnost

Volná to zdůvodnila chystanou transformací ČP na akciovou společnost. Návrh zákona, který má tuto přeměnu umožnit, nyní prochází připomínkovým řízením.

Vláda se jím bude zabývat na přelomu června a července. Pokud zákon schválí i parlament, měla by se ČP na akciovku přeměnit v průběhu příštího roku.