Poptávka po českých eurobondech dosáhla 2,5 miliardy eur, a objem emise si proto Praha mohla dovolila zvýšit. S českým eurobondem se bude obchodovat na burze v Lucemburku.

"Výnos emise činí 4,654 % což je výrazně méně než aktuální výnos státních dluhopisů v Kč který je dnes 5,01 %," sdělil mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. Vydání dluhopisů na zahraničních trzích by tak mělo být levnější.

Ministerstvo se rozhodlo vydat eurobond, protože již nechtělo mít státní dluhopisy na krytí vysokého rozpočtového schodku výhradně v české měně. Chtělo zmírnit tlak, který neustále rostoucí dluh vyvíjí na domácí peněžní trh.

Eurobond výhodnější nebude

Analytička Volksbank Markéta Šichtařová tvrdí, že vydání emise na zahraničních trzích pro ČR v konečném důsledku nebude výhodnější než vydání dluhopisů doma.

"Stávající stav ekonomiky je tím pravým důvodem, proč se u nás dluhopisům nedaří a proč je jejich vydávání pro stát stále dražší. Řešením může být nabídnout dluhopisy na trhu, kde ekonomika příliš neroste a nečeká se zvýšení úrokových sazeb. Tyto podmínky však EU rozhodně nesplňuje," řekla Šichtařová.

Vydání eurobondu je podle ní spojeno i s kurzovým rizikem. Řešením je zajištění se proti tomuto riziku. "A právě náklady zajištění prakticky vykompenzují veškeré případné přínosy vydání eurobondu," doplnila Šichtařová.