Pokud ji komunisté nakonec podpoří, ztratí zřejmě kvůli pochybám o dalším vývoji v Unii svobody-DEU ve Sněmovně většinu. Klíčové by pak podle analytiků bylo, jak dopadne podzimní hlasování o rozpočtu.

"Opozice bude současného stavu využívat a dovolí vládě ještě míň než dosud, bude to znamenat zakonzervování současného stavu," řekla Novinkám analytička České spořitelny Helena Horská.

"S reformou se toho nyní příliš nedočkáme," zhodnotil situaci Ivo Nejdl z Raiffeisenbank. Vše podle něj záleží na tom, jak se politici nakonec dohodnou a hlavně na tom, jestli si ODS troufne vyvolat předčasné volby.

Vláda teď bude spíš rozdávat

Dalším důvodem omezení reformem by mohl být i fakt, že vláda bude chtít nahnat ztracené body a místo hledání, kde vzít peníze do státního rozpočtu, bude peníze lidem dávat.

"Buď si tak začne kupovat hlasy voličů, nebo více spolupracovat s komunisty, aby si získala zpět hlasy těch voličů, kteří jí ke komunistům utekli," řekl Nejdl.

Vladimír Pikora z Volksbank soudí, že vláda ve skutečnosti už žádné velké reformy už ani neplánovala. "Je otázka, jestli se nějaké další reformy bez ohledu na výsledek voleb ještě uskuteční. Jestliže dosavadní reformy byly slabé, tak to teď bude ještě horší," řekl Novinkám Pikora.

Na kurz koruny nemají volby vliv

Analytici se shodují na tom, že na pohyb kurzu koruny, ať už dolů či nahoru nebude mít výsledek voleb nebo případná nestabilita vlády vliv. "Z dlouhodobého hlediska na to koruna nebude reagovat," řekl Nejdl.

Podle Jana Vejmělka z Komerční banky si koruna drží kurz díky rostoucím kurzům měn v okolních zemích. "Londýn nás pořád vnímá jako region a na Slovensku i v Polsku dopadly volby dobře, takže to případné tendence koruny oslabovat vyrovnává," řekl Novinkám Vejmělek.