Babiš s Haškem uzavřeli pětibodovou dohodu o financování krajů: dohodli se například, že ČR bude ze státního rozpočtu spolufinancovat krajské projekty z fondů EU ve výši 10 procent Evropského sociálního fondu a 5 procent Evropského fondu pro regionální rozvoj. „Ročně to pro kraje znamená miliardu navíc, celkem to bude pět miliard,“ upřesnil po jednání pro Právo Hašek.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Ministerstvo financí by také v příštím roce mělo dorovnat peníze za sociální služby na 7,2 miliardy a stanovit fixní částku na tři roky v rozpočtovém výhledu. To by znamenalo, že v letech 2015-2017 by kraje dostávaly na sociální služby každý rok o 140 miliónů více.

Hašek se s Babišem dohodli také na udržování memoranda z roku 2009, podle kterého dostávají kraje dotace na financování regionálních železnic. „Pro rok 2015 to bude znamenat 120 miliónů korun navíc a částka poroste,“ komentoval to Hašek.

Změny se budou týkat i rozpočtového určení daní, které by se mělo od roku 2016 vrátit ke koeficientu 8,92: kraje by si tak měly přijít na další čtyři miliardy.

Vznikne pracovní skupina

Oba politici také posvětili vznik pracovní skupiny, ve které zasednou zástupci krajů, ministerstva financí, vnitra a Svazu měst a obcí, k revizi příspěvku na výkon státní správy. „Asociace krajů požaduje spravedlivou úhradu odpovídající skutečně odvedené práci,“ uvedl Hašek. Příspěvek na výkon státní správy je nyní pro kraje kolem jedné miliardy korun, jeho revize je i v koaliční smlouvě.

„Jako šéf hejtmanů chci poděkovat vládě, zejména premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a vicepremiérovi Andreji Babišovi, že se podařilo předjednat velmi vstřícnou dohodu, která krajům umožní dobře plnit jejich funkci a umožní řešit jednotlivé problémy,“ uvedl Hašek.