Přiznejme rovnou, že s návratností investice do oprav vnějšího pláště domu a jeho zateplením to není slavné. Stavební firmy sice často uvádějí dobu deseti až patnácti let, ale tím zpravidla myslí jen zateplení, a ještě si něco nadsazují, aby neodradily zákazníky.

Drahá je zvláště výměna oken a balkónových a lodžiových dveří za tepelně dokonalejší, například plastová.

"Objektivnější je mluvit o návratnosti této i mnohamiliónové investice v řádu desítek let," soudí odborník na úspory energií Jiří Veselý.

Někteří energetici ji odhadují dokonce na čtyřicet až padesát letech. Kromě toho po opravách naléhavě volá i to, co je uvnitř panelového domu - stoupačky, elektroinstalace, výtahy apod.

Ušetří se třetina tepla

Peníze do zateplení se lidem rychle nevrátí i přesto, že energie jsou rok od roku dražší a úspory vzniklé zateplením doslova ohromující. I při běžném postupu zateplení se ušetří ročně asi třetina tepla.

Jestli tedy někdo platí za vytápění 15 000 korun za rok, po zateplení to je jen deset tisíc. Spotřeba tepla však v některých případech klesne i téměř na polovinu.

Přes zdlouhavou návratnost se lidé do zateplení paneláků odvážně pouštějí a nelze říci, že to jsou šílenci, kteří se chtějí finančně zruinovat.

Zateplením domů zmizí i zatékání

Například minulý týden na semináři občanského sdružení Energy centre České Budějovice, jehož tématem bylo zateplování paneláků, silně zaznělo, že vše nelze posuzovat jen z hlediska návratnosti peněz.

Před zateplením se totiž i opravuje celý plášť budovy, odstraňují se vady panelové technologie. Mělo by tedy zmizet například časté zatékání do bytů. Zvýší se tak životnost domu. Následující zateplení pak ještě zvyšuje jeho ochranu. 

Zateplení by mělo odstranit i častou bolest panelových domů - plísně. Ty vznikají proto, že vodní pára kondenzuje na některých částech chladných stěn, například v rozích, a bez zateplení se lidé plísně nezbaví.

S vyšším DPH vyšší ceny

Vzít v úvahu je třeba i to, že ceny energií budou dále stoupat, stejně jako cena stavebních prací. Doslova ke skoku ve fakturách stavebních firem dojde od roku 2008, kdy se DPH i na stavební práce na bydlení zvýší z dnešních pěti na devatenáct procent.

A konečně, velmi důležité je i to, že v pěkném domě se lidem žije mnohem lépe než v zanedbaném. I na trhu mají tyto byty vyšší cenu než jiné panelové.

Lidé někdy odmítají zateplení s argumentem, že jejich panelák je novější a tudíž na tom není energeticky špatně. "Žádný dnešní panelový dům bez zateplení již nesplňuje požadavky nejnovější státní normy. Nejhůře na tom jsou ovšem paneláky ze šedesátých a sedmdesátých let. Ty jakž takž vyhověly normám v době výstavby," tvrdí Veselý.

Každý se o tom může přesvědčit na svém účtu za energie. Domácnosti s termostatickými ventily a měřiči tepla na radiátorech platí běžně v třípokojovém bytě jen za vytápění ročně patnáct až osmnáct tisíc korun.

Kdy se peníze vyhodí

Lidé se tedy nemusí bát vyhozených peněz. Ovšem s jednou podmínkou. A tou je, že opravy domu a jeho zateplení se udělají kvalifikovaně a pořádně. A nutno říci, že tady hrozí opravdu velké nebezpečí.

Některé výbory společenství vlastníků bytů i představenstva malých i velkých bytových družstev si totiž neuvědomují rozsah a náročnost celé akce a dobře ji nepřipraví, byť mají ty nejlepší úmysly.

Zjednodušeně řečeno, sami rozhodnou, co se na domě udělá a jak se vše finančně pokryje a prosadí to hlava nehlava na členské schůzi či shromáždění vlastníků. A pak už jen vyberou stavební firmu, která se jim zdá cenově nejvýhodnější.

Takový postup je ale chybný a může lidem způsobit velké škody. Může se plýtvat penězi na věci, které nejsou až tak důležité, nebo které si lidé dokonce nepřejí. Stavební firma může pak dům sice zateplit levně, ale nekvalitně.

Jak předejít problémům

Důsledek? Odpadávají omítky, zůstávají nezateplené části apod. Tahanice o opravy bývají pak až nechutné. Jak takovým problémům předejít?

"Základem by vždy měl být projekt oprav a zateplení vypracovaný nezávislým odborníkem na základě požadavků domu. Ten doporučí, co budova nejvíc potřebuje, jak se to má udělat a řekne, co by to mělo asi stát," uvedl Veselý.

Podle jeho slov není optimální nechat vypracovat projekt stavební firmou, protože pak bývá projekt přizpůsoben jejím potřebám a požadavkům. Nezávislé projektanty nabízí Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků.

Dobře vybrat firmu

Důležitý je i pečlivý výběr stavební firmy. Ty se předhánějí v nabídkách a často spoléhají na to, že se organizátoři zateplení v nich nedokáží orientovat.

"Nikdy v životě předtím jsem nedostal tolik nabídek od firem na různé slevy. My jsme ale o žádnou slevu nestáli. Chtěli jsme jen dobře odvedenou práci, a proto jsme si vybrali firmu, která se osvědčila při jiných akcích," řekl Právu Václav Chaloupecký, předseda představenstva jednoho malého bytového družstva v Praze na Zahradním Městě, které už má zateplení svého domu šťastně za sebou. 

Podle Veselého je zapotřebí vybrat firmu, která má certifikovaný zateplovací systém. Těchto systémů je u nás již asi osmdesát. I přesto je vždy nutné, aby práci stavební firmy průběžně kontroloval nezávislý odborník - technický dozor.

Výdaje na dozor se rozhodně vyplatí, i když dům má svého technika. Vady, které by vznikly při nekvalitní práci stavební firmy, by mohly celou akci znehodnotit. Na reklamační řízení se nelze v žádném případě spolehnout.

Vše nemusí být hned

Nemělo by se zapomenout na to před celou akcí vše důkladně projednat s lidmi. Zeptat se jich na názory, důkladně zvážit všechny jejich připomínky a teprve poté nechat o připraveném záměru hlasovat na schůzi.

Je chybné potlačit či omezit diskusi a prosadit akci v hlasovací mašinérii na schůzi. Zateplení totiž přináší pro řadu lidí, například důchodce či mladé rodiny s dětmi, obrovskou finanční zátěž a zhoršení bydlení po dobu celé akce. Potíže se lépe snášejí, když budou přesvědčeni o užitečnosti akce a jejich připomínky se vezmou v potaz.

Odborníci například doporučují, aby se nezapomnělo nejen na zateplení střechy, ale i stropu sklepa. Zateplení přízemních bytů však řada lidí, kteří bydlí ve vyšších patrech, někdy nesprávně považuje za vyhozené peníze.

 Zateplit by se měly i stěny na lodžiích a vyměnit lodžiová okna a dveře za tepelně dokonalejší. Pouhé zasklení lodžií - bez zateplení jejich stěn a výměny oken a dveří - nepřináší potřebný energetický efekt. Důležitá je i oprava balkónů a lodžií.

Když nestačí na realizaci projektu finance, což bude častý případ, není na závadu, když se celá akce rozloží na etapy. "V první etapě se třeba mohou zateplit obvodové stěny paneláku a vyměnit okna, v další pak zateplit střecha domu a strop sklepa," soudí Veselý.