"Vyšetřování jsem před časem ukončil návrhem na zastavení stíhání," řekl policejní komisař. Spis má nyní státní zástupce.

Rakouský podnikatel izraelského původu Alon se stal klientem banky v roce 1996 s plánem údajných mezinárodních obchodů s obilím a ocelí z Ruska.

Obchody, na které mu banka celkem půjčila 250 miliónů dolarů, tedy osm miliard korun, se nakonec ukázaly jako fiktivní. Banka tak neměla ani peníze, ani slíbené suroviny.

V Alonově případě dokonce neblokovala část sumy na účtu pro případ, že by klient peníze nevrátil, ačkoliv je to u podobných obchodů obvyklé.

Mohou za to úředníci

Kvůli obrovské finanční ztrátě začala policie v květnu 2000 stíhat tehdejšího generálního ředitele KB Jana Kollerta a dalších osm členů představenstva: Petra Budinského, Karla Bednáře, Jaroslava Mareše, Tomáše Doležala, Bořivoje Pražáka, Pavla Ševčíka, Lubomíra Štěpáníka a Ladislava Vinického.

Podle obvinění schválilo vedení KB limit pro otevření akreditivů bez dostatečných informací o podnikateli. Po dlouhém vyšetřování ale policie dospěla k závěru, že za špatné transakce jsou zodpovědní pracovníci banky na nižších úrovních, kteří obchody přímo prováděli.

"Uvedli představenstvo v omyl, protože jim prezentovali absolutně nepravdivé a zkreslené informace, na základě kterých představenstvo rozhodovalo," zdůraznil komisař.

V této souvislosti stíhá policie dalších šest lidí z banky.

Druhé obvinění Kaplanové

Hlavními obviněnými jsou bývalá ředitelka odboru financování KB Jiřina Kaplanová a vedoucí oddělení dokumentárních akreditivů Ivana Neuhäuslová. Právě odbor Kaplanové připravoval podle policie zkreslené podklady pro představenstvo.

Kaplanová hraje roli v podobné sérii úvěrových podvodů. Spolu se šesti podřízenými podle žalobce umožnila bývalému šéfovi Českomoravského fotbalového svazu Františku Chvalovskému vylákat z KB 1,5 miliardy korun. Tímto případem se soud bude zabývat ještě v červnu.

Baraka Alona zatkla loni v lednu maďarská policie a obvinila ho z podílu na krachu tamní Postabanky. Byl vydán do Rakouska, které převzalo i stíhání Alona za podvod vůči KB. Do uzavření Alonovy kauzy v Rakousku bylo jeho stíhání v Česku přerušeno.