O spojení procesu rozhodl v úterý moskevský soud. Požadal o to obhájce Chodorkovského a obžaloba s návrhem souhlasila. Pokud bude bývalý ropný magnát uznán vinným, hrozí mu až deset let vězení. 

Jednačtyřicetiletý Chodorkovskij je ve vazbě už sedm měsíců. Loni v říjnu byl zadržen a obviněn z podvodu a daňových úniků. Mnozí lidé ale tvrdí, že jeho zatčení bylo na objednávku prezidenta Vladimíra Putina. Tomu se údajně nelíbilo, že šéf Jukosu před volbami finančně podporoval politické strany, které s Putinovou politikou nesouhlasí.

Měsíc po zatčení Chodorkovskij rezignoval na funkci šéfa Jukosu. Jednu z největších ruských společností koupil na začátku 90. let za 350 miliónů dolarů. Firma mu vydělala miliardy dolarů. Místo šéfa gigantu po jeho rezignaci zabral Američan Simon Kukes.

Ulité peníze

Podobným obviněním jako Chodorkovskij čelí i Lebeděv. Šéfa banky Menatep zatkla policie loni v červenci a kromě daňových úniků ho obžaloba viní z toho, že v roce 1994 zneužil státní peníze při privatizaci jedné z firem na výrobu hnojiv. Peníze prý použil pro vlastní potřebu.

Lebeděv byl první obětí "zátahu" na oligarchy, kteří zbohatli během divoké privatizace na začátku 90. let.

Nejbohatší Rus

Majetek Chodorkovského je odhadován na 15 miliard dolarů. Je tak jednoznačně nejbohatším Rusem. Za ním je v žebříčku agentury Forbes gubernátor Čukotky a majitel ropné společnosti Sibněfť Roman Abramovič. Jeho majetek dosahoval 12 miliónů dolarů.