Hlavní obsah

Babiš chce zvýšit platy státních zaměstnanců a snížit schodek rozpočtu

– Praha • Aktualizováno

Ministr financí Andrej Babiš si v neděli stěžoval na stav, ve kterém převzal ekonomiku. Hlavně se pustil do přílišného zmrazení investic za vlády Petra Nečase. Ty je potřena rozběhnout, přitom je podle něj současně nutné nezvyšovat zadlužení státu. Přesto chce zvýšit platy státních zaměstnanců.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Ministr financí Andrej Babiš v Partii na Primě

Článek

„Nechápu, jak to, že nejsou místa v mateřských školkách,“ posteskl si Babiš. „Převzali jsme stát, kde byly totálně zabrzděné investice. Od roku 2010 se nevykupují pozemky, nestaví se dálnice. Proč se vracely peníze z dopravní infrastruktury.“

Babiš si stěžoval, že se stále potýká s dopady z dob Nečasovy vlády, kdy se snížily platy státních zaměstnanců. „My musíme navýšit platy státních zaměstnanců,“ řekl Babiš s tím, že na to mají právo, přičemž zmínil i učitele. „Těm 440 000 státních zaměstnanců to ale není možné zvýšit o osm procent ale o dvě a půl.“

Babiš uvedl i další problémy, které má při sestavování státního rozpočtu, neboť mandatorní výdaje rostou: „Jenom důchody se v letech 2013 až 2015 navýší o 20 miliard.”

Babiš zmínil své priority, s jejichž pomocí chce dosáhnout, aby schodek rozpočtu klesal: „Snižování provozních nákladu, snižovaní režie a investice.“

Uvedl, že na ministerstvech vázne čerpání z evropských fondů, v jejich čerpání jsme prý nejhorší v EU: „Jednotliví ministři by se měli soustředit na úspory a čerpání z těchto fondů.“

Snižování schodku

„Musím snížit schodek, bylo to 120, já navrhuju sto miliard, aby dluh byl v roce 2015 jako v roce 2013,“ vysvětlil svou strategii ohledně státního rozpočtu ministr financí.

Přiznal i význam lepšího výběru daní a boje proti daňovým únikům. „Jsem si vědom, že vybírání daní se projeví až v roce 2016.“ Uvedl to na příkladu boje proti daňovým únikům při machinacích s DPH. „Chceme zavést párování účtu DPH, na to potřebujeme legislativu, což trvá rok, půl roku pak implementace.“

Další peníze by měl přinést i boj machinacím při prodeji pohonných hmot, kde únik může činit až 2,7 procenta HDP, možná až sto miliard: „Kolik se dá zachránit - to já neumím odhadnout. Na Slovensku to dělají rok a půl a jsou tam na 12, 13 miliardách.“

Než se podaří zlepšit výběr daní, míní použít Babiš ke snížení schodku peníze z účtů státních podniků. „Než toto nastane, tak já jsem v rámci státních firem našel 30 miliard, které tam můžeme dostat jako překlenutí do výběru lepších výnosů daní.“

Podle něj to ale není forma, jak je brakovat. Stěžuje si na špatnou práci s cash flow. „Je tam prostor používat méně peněz na obsluhu celého rozpočtu.“

Dluhopisy s nižším výnosem v menším rozsahu

Babiš nadále pokračuje v prodeji státních dluhopisů občanům, s čímž přišel jeho předchůdce ve funkci Miroslav Kalousek (TOP 09). Nabízí jich ale méně s nižším výnosem. „Ta emise je ve výši pěti miliard. Ty podmínky jsou méně atraktivní, než byly a je tam limit na jednoho investora ve výši jeden milión. Je to určeno pro fyzické osoby.“ Předtím byl limit 50 miliónů.

Zmínil i důvod, proč se snížil výnos: „ Zájem o státní dluhopisy je obrovský, nám se podařilo snížit výnos, na bankovním trhu se snížil na 0,8 procenta.“ Přesto lidem nabízí dluhopisy s výnosem 1,78 procenta. „Je to spíš marketingový nástroj než ekonomický produkt. Dneska, když má někdo peníze, tak je problém bezpečně investovat. Je to produkt, který motivuje občany. Ten hlavní výnos by měl být v posledním roce.“

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám