Návrh občanských demokratů bude dnes posuzovat vláda. ODS navrhuje, aby se zrušily některé výdaje Fondu národního majetku (FNM) a ušetřené peníze aby se soustředily na zvláštním účtu ve prospěch důchodové reformy.

Premiér a šéf ČSSD Vladimír Špidla již dopředu avizoval, že tento návrh nepodpoří, neboť by znamenal, že stát nebude platit výdaje, ke kterým se zavázal.

Proti návrhu se prohlášením v úterý postavila i celá ČSSD. Pokud by návrh ODS našel potřebnou většinu v parlamentu, znamenalo by to podle soc. dem. zastavení přísunu finančních prostředků například do fondů dopravy, rozvoje bydlení a životního prostředí."Téměř o polovinu by se zastavily dálniční a silniční stavby v ČR, kde by rázem chybělo přes 15 miliard korun," uvedla ČSSD ve svém prohlášení.

Škromach chce zřídit fond

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach má však už v šuplíku připraven návrh jiný. MPSV chce zřídit nikoliv účet, ale samostatný fond. Do něj by měly plynout peníze ze vzniklých přebytků na důchodovém účtu.

Přebytky mají začít vznikat od letošního roku díky opatřením platným od ledna, kdy se mimo jiné o dvě procenta zvýšilo pojistné na důchody. Fond se má dále naplňovat i penězi z dividend vyplácených státu za jeho podíl ve státních podnicích, z akcií a také z výnosů případných dalších privatizací. Právu to řekl v úterý Škromachův náměstek Jiří Hofman.

Přebytky půjdou do miliard

"V letošním roce počítáme s necelými osmi miliardami přebytku na důchodovém účtu. Ty by měly každoročně stoupat až někdy do roku 2013, kdy očekáváme přebytek 80 až 100 miliard korun. Tyto přebytky budou neopakovatelné, jednorázové a bylo by velmi nezodpovědné od MPSV, kdyby je nenárokovalo pro vytvoření státního fondu důchodových rezerv," uvedl Hofman.

"Předběžně máme přislíbeno od ministra financí, že přebytky důchodového systému, které budou vznikat do roku 2013, by se měly v tomto důchodovém fondu budoucnosti uložit," dodal náměstek.

Rezerva by sloužila v době zlomu

Peníze by podle něj měly prioritně sloužit k financování demografického zlomu. "Tento zlom ČR čeká okolo roku 2030, kdy klesne počet přispěvatelů do systému a naopak zvýší se počet pobiratelů důchodu", konstatoval Hofman.

Stínová ministryně práce a sociálních věcí a poslankyně ODS Alena Páralová Právu již dříve řekla, že Škromachův záměr vítá: "Jsem ráda, že se soc. dem. snaží hledat zdroje i někde jinde, než v kapsách daňových poplatníků," uvedla. Připustila, že pokud by se podařilo fond naplnit dostatečným množstvím peněz, pak by poslanci ODS " asi byli pro".