Amazon zrušil záměr vybudovat v Brně centrum a vytvořit tam několik tisíc pracovních míst kvůli dlouhotrvajícímu otálení a trojímu odmítnutí brněnského zastupitelstva.

„Způsob, jakým brněnské zastupitelstvo vyjednávalo s Amazonem, což je velká firma na burze, jak tahali investora za nos, je hodně špatný signál, který jsme vyslali. Měli předem říct, že to není možné,“ uvedl Babiš.

Ještě se prý poradí s dalšími členy vlády, zda je možné vrátit se s Amazonem k jednání, že by mohl využít například jinou českou či moravskou lokalitu.

Také Hašek uvedl, že se budou snažit být s Amazonem v kontaktu. „Rozhodnutí města považuji za hrubou chybu, znamená to ztrátu investice více než 3 miliard korun. Budeme se snažit být s Amazonem v kontaktu a snad se nám je v budoucnu podaří přesvědčit, aby tady nakonec investovali,“ doplnil Hašek.

To ale zástupci Amazonu odmítají. „V tuto chvíli a v nejbližších letech to nepřipadá v úvahu,“ řekl šéf Amazonu pro Evropu Timothy Collins s tím že Brno považují za uzavřenou kapitolu a mají rozjednané jiné oblasti ve střední Evropě.

Brno prý o zastavení projektu nevědělo

Tiskový mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára Právu sdělil, že žádnou informaci o zastavení projektu od Amazonu předem nedostali. Tlumočil sdělení primátora Romana Onderky, že firma Amazon ústně přislíbila počkat až na výsledek dubnového jednání zastupitelstva, do té doby na radnici neočekávali jakoukoli změnu stanoviska.

Způsob, jakým brněnské zastupitelstvo tahalo investora za nos, je hodně špatný signál, který jsme vyslaliministr financí Andrej Babiš

V Čechách se Amazon rozhodl postavit centrum v Dobrovízi u Prahy. Tam začal nábor pracovníků a sklad by měl začít fungovat v polovině příštího roku. Amazon v něm plánuje vytvořit během prvních tří let od otevření 2 tisíce stálých pracovních míst a další 3 tisíce sezónních míst.

„Dva tisíce stálých pracovníků budou přímo naši zaměstnanci a sezónní pracovníky budeme najímat prostřednictvím pracovních agentur,“ upřesnil Právu Collins.