„Investoři mají v plánu dále rozvíjet společnost coby nezávislého hráče na trhu s válcovanými produkty a zlepšit ekonomiku EVS prostřednictvím synergií vznikajících z možnosti nakupovat základní suroviny od různých nezávislých dodavatelů,“ uvedl mluvčí společnosti Jaromír Krišica s tím, že noví investoři v nejbližší době neplánují významné změny v provozu ani ve složení managementu společnosti EVS.

O prodeji firmy už ví i předseda odborů Evrazu Zdeněk Kološ. „Je to tak, ještě ale nevíme, kdo je vlastník. Doufám, že to je ta česká skupina,“ řekl a dodal, že se bude chtít s novým majitelem nebo jeho zástupci sejít co nejdříve.

„Pro nás je směrodatné, aby podnik jel, aby zaměstnanci zůstali v tom počtu, jaký je, nebo aby se ještě lidé přibrali. Naše priorita je zaměstnanost,“ sdělil Kološ. Dodal, že nový majitel přebírá závazky toho starého.

„A my máme kolektivní smlouvu dobrou, podepsanou do roku 2018. Doufám, že nový majitel nebude na ní chtít něco měnit k horšímu,“ poukázal odborový předák.

Obchod za miliardy

Evraz na stránkách firmy uvedl, že pět privátních investorů zaplatilo za huť 89 miliónů dolarů (1,8 miliardy korun), navíc převzali závazky EVS ve výši 198 miliónů dolarů (téměř 3,8 miliardy korun).

Evraz Group koupil ostravskou ocelárnu v roce 2005 za přibližně 5,5 miliardy korun. Svou nabídkou překonal konkurenční firmu Mittal Steel. Evrazu se však dlouhodobě nedaří a od roku 2009 je ve ztrátě. Za poslední dva roky musel EVS odstavit svou ocelárnu, ve které pracuje 250 lidí, vždy minimálně na měsíc, důvodem byla špatná situace na trhu. V roce 2013 vyrobila firma 571 tisíc tun oceli.