"Omezení plateb ze strany Visa a MasterCard vůči jedné bance nás donutilo začít velmi vážně uvažovat, jak se můžeme sami zabezpečit před tímto druhem případů," prohlásil podle Reuters Anton Siluanov rozhovoru v ruských médiích.

Zmínil se přitom o "záložním" národním platebním systému, který by fungoval pouze na ruském území. Ministerstvo financí a ruské banky podle něj připravují návrhy, které budou v blízké budoucnosti uskutečněny.

"Domníváme se nicméně, že není vážný důvod říkat, že bychom měli opustit stávající systémy, obzvláště Visa a MasterCard, souběžně se ale budeme chtít víc soustředit na vytvoření našeho vlastního systému vypořádání," citoval ministra Reuters.

Na sankčním seznamu ohlášeném minulý čtvrtek Spojenými státy kvůli ruské anexi ukrajinského Krymu se ocitla ruské banka Rossija. Visa a MasterCard pak přestaly jejím klientům poskytovat služby pro platební transakce.

Na stejný problém mohli narazit i klienti jiných bank, jejichž akcionářů - nikoli ale samotných bank - se restrikce týkají. Visa a MasterCard poskytování svých služeb v těchto případech obnovily.