Organizátoři stávky se podle slov mluvčího odborové organizace Vladimíra Dragona budou snažit, aby si zaměstnanci prodloužili víkend a do práce příští pátek vůbec nešli.

"Já osobně bych byl pro to, aby zaměstnanci během stávky zůstali doma a v podniku by byla jen skupina lidí, která bude zajišťovat součinnost," sdělil místopředseda odborů Jaroslav Marek.

"Uděláme vše pro to, aby firma stála, ale u hutí to úplně zastavit nejde. Například nejde zastavit elektrárnu a distribuci energie. Zastavíme ale vše, co půjde," řekl Dragon. Uvažují například o tom, že by nechali úplně vyhasnou pece.

Vedení firmy se slovy mluvčího INH Iva Čelechovského odmítlo k akci vyjádřit až do doby, než dostane oficiální vyjádření o termínu a charakteru stávky.

Stát už spor řešit nemůže

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban při své pondělní návštěvě v Ostravě Právu řekl,, že stávku jako řešení sporu nepreferuje. "Preferuji dohodu, ale jestliže k dohodě nedošlo, nezbývá než vzít na vědomí to, co se odehrává," uvedl Urban. Dodal, že mu nepřísluší jakkoli do sporu zasahovat, protože INH je soukromá firma.

"Já se snažím zvenčí přispět k tomu, aby byla dohoda docílena, nicméně takový okamžik ještě nenastal," prohlásil s tím, že doufá, že případná stávka firmě nezpůsobí konkurenční problémy.

Stávka se chystá každoročně

Odoboráři dříve ještě státního podniku Nová huť vyhlašovali stávkovou pohotovost každý rok. Důvod byl pokaždé jiný, v roce 2002 například odbory protestovaly proti restrukturalizaci firmy.

Letos chtějí stávkovat, protože se jim ani za více než osm měsíců vyjednávání nepodařilo donutit vedení podniku k uzavření dodatku ke kolektivní smlouvě o mzdách. Vedení firmy navrhuje, aby si zaměstnanci letos vydělali 23.100 až 23.400 korun. Podle odborářů by výdělek měl být zhruba 25.000 korun.

Pokud vedení firmy na požadavky odborů přistoupí, tak stávku odvolají.