„Pokud bych byl na vašem místě, nyní bych do ruských akcií neinvestoval, jedině že byste je chtěli rychle prodat,“ sdělil s lehkým úsměvem mluvčí Bílého domu Jay Carney.

Podle Carneye se Spojené státy připravují na další kolo sankcí a jak mluvčí připomněl, bude mít rozhodnutí připojit část Ukrajiny pro ruskou ekonomiku dlouhodobě negativní dopad. „Rusové ponesou také následky v důsledku sankcí, které jsme na ně už uvalili společně s Evropskou unií,“ doplnil.

Spojené státy a EU uvalily po víkendovém referendu o samostatnosti Krymu na představitele Ruska a krymské vlády sankce. Za vinu jim kladou porušení územní celistvosti Ukrajiny. Většina ze dvou miliónů obyvatel poloostrova omývaného Černým mořem jsou nicméně etničtí Rusové.

ČTĚTE:
Celý projev Vladimira Putina k připojení Krymu
Plný text smlouvy o připojení Krymu k Rusku

Ruský akciový trh na začátku týdne zastavil propad a v úterý přidal dvě procenta. Růst vykázal i ruský rubl poté, co ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva nebude usilovat o další dělení Ukrajiny.

Investoři zaregistrovali, že původní sankce nesměřovaly proti ruským společnostem. Bílý dům dal ale najevo, že další kolo sankcí by mohlo zasáhnout i podnikovou sféru.