Ministr financí Wolfgang Schäuble usiluje o to, aby německé rozpočty od příštího roku dosahovaly takzvané černé nuly, tedy aby stát nevytvářel nové dluhy. „Vyrovnané rozpočty znamenají, že se staráme o budoucnost,“ řekl Schäuble. „Finanční politika zaměřená na stabilitu je prorůstová, díky ní si v příštích letech zajistíme příležitosti k růstu a sociální spravedlnost,“ dodal.

V letošním roce bude německý rozpočet ještě deficitní. Schodek bude činit 6,5 miliardy eur při celkových výdajích 298,5 miliardy eur. Schäuble ale zdůraznil, že nově vytvořené dluhy budou letos nejnižší za posledních 40 let.

Schäuble také prohlásil, že letošní výdaje jsou na stejné úrovni jako v roce 2010. Jejich zvyšování očekává od roku 2016, přičemž v roce 2018 by měly dosáhnout 327,2 miliardy eur. Nadále ale podle Schäubleho bude platit zásada, že stát nezaplatí víc, než kolik vybere na daních. Ministr nicméně zdůraznil, že se vládní koalice nechystá zvyšovat daně, vyšší příjmy by mělo způsobit zvýšení nominálního HDP.

Vyrovnaný rozpočet sníží zadlužení

Schäuble očekává, že se díky vyrovnanému rozpočtu a hospodářskému růstu podaří do deseti let snížit míru německého zadlužení pod 60 procent HDP.

Kabinet konzervativní CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) nicméně ustoupil od plánů předchozí liberálně-konzervativní vlády, která chtěla od roku 2017 dosahovat přebytkových rozpočtů. Vláda hodlá peníze, které by přebývaly, využít k investicím do infrastruktury a ke zvýšení výdajů v sociální oblasti a ve školství a výzkumu.