"Uděláme vše pro to, aby firma stála, ale u hutí to úplně zastavit nejde. Například nejde zastavit elektrárnu a distribuci energie. Zastavíme ale vše, co půjde, tak, aby se zamezilo národohospodářským ztrátám a nedošlo k ohrožení zdraví lidí," řekl mluvčí odborářů Vladimír Dragon.

Odbory se budou podle jeho slov co nejvíce snažit, aby si zaměstnanci prodloužili víkend a do práce v pátek vůbec nešli.

Podle něj je pravděpodobné, že odbory předloží vedení podniku seznam stávkujících dříve než 24 hodin před stávkou, jak požaduje zákon.

Právo na stávku neupíráme

Odboráři dokonce zvažují, že podají na vedení podniku žalobu. Prý lidi navádělo, aby svůj podpis z archu stáhli.

"Vedení společnosti se vždy chovalo korektně a v souladu se zákonem. Nikomu právo na stávku neupírá," hájí INH Čelechovský.

Ten nepovažuje za protiprávní ani zjišťování vedoucích, kdo se chce z jejich podřízených do stávky zapojit. Tvrdí, že vedoucí zaměstnanci jsou povinni ochraňovat majetek zaměstnavatele a zajišťovat výrobu na nadcházející období.

"V souladu se zákoníkem práce mají při přípravě šichtovnic povinnost zjistit, zda ze strany zaměstnance není překážka, kvůli které by nemohl nastoupit na směnu. V tomto kontextu se to vztahuje i na stávku," stojí za firmou Čelechovský.

Odboráři chtějí více peněz

Odbory chtějí stávkovat, protože se jim ani za více než osm měsíců vyjednávání nepodařilo donutit vedení podniku k uzavření dodatku ke kolektivní smlouvě o mzdách. Vedení firmy navrhuje, aby si zaměstnanci letos vydělali 23.100 až 23.400 korun. Podle odborářů by výdělek měl být zhruba 25.000 korun.