Podle ekonomů, které zmiňuje BBC, je jisté, že 60 až 80 procent zásob fosilních paliv, mezi něž patří především ropa a uhlí, zůstane navždy nedotčeno.

Studie, která vznikla na půdě Sněmovny reprezentantů, varuje před tím, jak se těžební formy přeceňují. Držet jejich akcie, často už teď s nízkou hodnotou, není tak výhodné, jak to vypadá. Zmiňuje, že 23 velkých investičních společností, kde si spoří Britové na penzi, má podíly právě v těžebních firmách.

„Finanční stabilita bude ohrožena, pokud se ukáže, že akcie těch společností byly přeceněny a zásoby, které mají, se nevytěží,“ uvedla předsedkyně komise Joan Walleyová. Podle ní by investiční společnosti a banky měly situaci konzultovat s Výborem pro změny klimatu, aby předešly ztrátám.

Upozornila, že státy včetně Velké Británie se v Mexiku v roce 2010 zavázaly, že sníží růst teplot celosvětově na méně než dva stupně, což s sebou nese i propagaci zelené energie.

Povrchový důl na těžbu hnědého uhlí v severních Čechách

Povrchový důl na těžbu hnědého uhlí u Sokolova

FOTO: Jaroslav Soukup, Novinky

Poukázala na to, že firmy stále investují do nových nalezišť ropy a uhlí, ale ve většině z nich se vůbec těžit nezačne.

Poptávka především po uhlí celosvětově klesá, jeho ceny jsou nízko a mnoha firmám se nevyplatí jej dolovat. Zisk, který z něj mají, nepokryje náklady na těžbu.

Akcie na dně

V Evropě může být příkladem těžební společnost NWR, která se obchoduje na londýnské a pražské burze. Jedna její akce se nyní prodává zhruba za 10 korun, ještě před šesti lety se přitom jedna prodávala za 600 korun.

Na dno šly během roku 2011 i akcie amerických firem, které těží uhlí, a setrvávají tam stále.