Hlavní obsah

Raiffeisen přestane v Česku poskytovat důchodové připojištění

Raiffeisen penzijní společnost na trhu penzijního připojištění kvůli postoji současné vlády k důchodové reformě končí. Zhruba 13 tisíc klientů společnosti ve druhém i třetím pilíři důchodového systému převezme Penzijní společnost České pojišťovny (PSČP).

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Společnost rozesílá klientům o převodu informace. Celá transakce, jejíž cena nebyla zveřejněna, by měla být po splnění všech regulatorních kroků dokončena na začátku druhého pololetí letošního roku.

"Aktuální politická situace dalšímu rozvoji tzv. 2. pilíře není nakloněna. Pro Raiffeisen penzijní společnost jako nový subjekt na trhu je tato situace ještě nepříznivější a významně nám komplikuje možnosti dlouhodobé efektivní správy a zhodnocování Vašich finančních prostředků," píše společnost klientům.

Vláda plánuje sloučit druhý se třetím pilířem

S koncem penzijní reformy a spořením v tzv. druhém pilíři počítá koaliční smlouva nynější vlády. Podle plánů by se měl druhý pilíř sloučit se třetím. Do druhého pilíře je možné od ledna 2013 přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu. Raiffeisen penzijní společnost začala nabízet služby právě se startem reformy.

Raiffeisenbank chce podle mluvčího Tomáš Kofroně dále posilovat svou pozici banky zaměřené na oblasti poradenství a finančního plánování mimo jiné prostřednictvím produktů nabízených Raiffeisen investiční společností. Ta spravovala investice penzijní společnosti.

Převáděným klientům zůstanou podle banky zachovány veškeré zákonné podmínky jejich stávajícího spoření včetně zvolené investiční strategie.

Ve druhém pilíři méně lidí, než se čekalo

Ve druhém pilíři spořilo na penzi ke konci prosince, tedy za rok fungování systému, necelých 82 tisíc lidí. Penzijní společnosti původně očekávaly, že do druhého pilíře vstoupí za první půlrok asi půl miliónu lidí.

Změny postihly i třetí pilíř důchodového systému. V něm je od ledna 2013 možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. Dobrovolné penzijní spoření ve třetím pilíři je přitom ve srovnání s předchozím penzijním připojištěním jiné především v nutnosti výběru investiční strategie a v neexistenci výsluhové penze. Nové fondy už také neručí za to, aby případný prodělek nesnížil úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabízejí možné vyšší zhodnocení.

Po prvním roce fungování bylo na konci roku 2013 v takzvaných účastnických fondech třetího pilíře penzijního systému 91 tisíc lidí. V původních penzijních fondech, které jsou označovány jako transformované a k začátku loňského roku již byly pro vstup uzavřené, počet klientů postupně klesá. Koncem roku 2013 v nich bylo 4,87 miliónu účastníků penzijního připojištění. Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994.

Druhého pilíře penzijního systému se nyní účastní šest penzijních společností. Například ING penzijní fond se odmítl druhého pilíře účastnit od jeho počátku.

Reklama

Související články

Na penzi spoří téměř pět miliónů Čechů

Ke konci loňského roku evidovaly penzijní společnosti zhruba 4,96 miliónu účastníků penzijního připojištění ve třetím pilíři. Z toho jich bylo 4,87 miliónu...

Výběr článků

Načítám