OPEC by tak zřejmě vyšel vstříc Saudské Arábii, která zvýšení limitů prosazuje nejvehementněji. Organizace si nemyslí, že se zrušením kvót by země rázem začaly těžit ropy mnohem více. Zvlášť, když už teď limity porušují. Krok by ale měl velký psychologický dopad a ceny ropy by mohl srazit dolů.

Ropa od počátku roku zdražila o 27 procent a vyšplhala se nejvýše za posledních více než 20 let.

Drahá ropa snížuje výkonnost světové ekonomiky

Před vysokými ceny bezínu varovala OPEC už i skupina nejvyspělejších zemí světa G7. Země se bojí, že by vysoká cena ropy a následně i benzínu mohla vést ke zhoršení ekonomické situace ve světě.

OPEC se sice snažila argumentovat, že cenu ropy drží nahoře spekulanti a nikoliv nízká těžba, nyní už se ale zřejmě bude muset ke zvýšení těžby odhodlat.

Ceny ropy drží nahoře především informace o jejích nízkých zásobách ve Spojených státech a také situace na Blízkém východě. Ropná zařízení jsou tu ohrožena sabotážemi.

Ropná krize by podle analytika společnosti Cyrrus Jana Procházky neměla být příliš dlouhá. "Cenu nahoru tahají hlavně spekulanti, OPEC vychází vstříc. Z toho soudím, že se jedná o spekulativní bublinu, která splaskne, nečekám to však v horizontů dnů, spíš se jedná o měsíce," řekl Procházka.

Češi kvůli drahému benzínu méně nejezdí

Cena benzínu ve Spojených státech dosáhla v minulých týdnech rekordní výše a obyvatelé USA tvrdí, že budou méně jezdit auty a dají přednost letadlům. Procházka podobný krok v ČR neočekává. V ČR se na daleké cesty autem příliš nejezdí.

Zkušenosti z minulých let navíc ukazují,  že Češi jízdu autem při vysokých cenách pohonných hmot příliš neomezují.

Ceny pohonných hmot narostly v minulém týdnu o 30 haléřů, motoristé tak za litr Naturalu 95 zaplatí v celorepublikovém průměru 27 korun, v Praze až 29 korun.