Důvodem tohoto kroku je posílení kapitálu a návrat k ziskovosti. Banka má dále v plánu stáhnout se z investičního bankovnictví a z mezinárodních aktivit. Škrty jsou součástí ozdravného plánu, s nímž přišel nový šéf banky Ross McEwan.

Banka se tak chce nově zaměřit na drobné klienty a malé i větší podniky. RBS výsledky svého hospodaření za loňský rok ještě nezveřejnila, podle odhadů by nicméně měla skončit ve ztrátě osm miliard liber (zhruba 264 miliard korun). Šlo by tak o šestý rok po sobě, kdy RBS nevykázala zisk.

„Mojí ambicí není řídit největší banku světa. Mojí ambicí je řídit nejlepší banku v Británii, což nemá s velikostí nic společného,“ nechal se slyšet na začátku týdne McEwan.

V RBS, která v současné době zaměstnává asi 120 tisíc lidí, vlastní 81procentní podíl britská vláda. Právě ta v době nedávné globální ekonomické krize nalila do banky 46 miliard liber (1,5 biliónu korun), aby tento finanční ústav udržela na nohou. Není bez zajímavosti, že peníze pocházely od daňových poplatníků.