„Budvar je jediný národní podnik na území České republiky. Toto opatření bylo přijato, aby zabránilo privatizaci do rukou amerického koncernu Anheuser Busch. Na svých přednáškách v Americe jsem udiveným Američanům říkal: Vy nepijete pivo, i když se tak domníváte, vy pijete dirty brown water, tedy špinavou hnědou vodu,“ řekl zastupitelům Miloš Zeman. Dodal, že Američané vědí, co je vtip, a tak reagovali potleskem.

Podle prezidenta by po případné privatizaci Budvaru společností Aneuser Busch InBev hrozilo, že by se pivo vyrábělo z rýže.

„Mám silné obavy, že kdyby Anheuser Busch jako nejsilnější hráč na trhu privatizoval Budvar, tak tady budeme pít pivo z rýže. To se tak totiž v Americe dělá. Pivo z rýže je velice chutné, ale stačí ho ochutnat jednou a pak už nemusíte pokračovat. Takže bychom tady pili pivo z rýže a navíc by to oslabilo naše chmelařství,“ je přesvědčený Zeman.

Budějovický Budvar vyhrál 120 soudních sporů o značku Budweiser. Ilustrační snímek

Budějovický Budvar vyhrál 120 soudních sporů o značku Budweiser. Ilustrační snímek.

FOTO: Právo

Doplnil, že podle něj patří Budvar mezi absolutní špičky v pivovarské výrobě, který dodržuje klasickou technologii. Zeman v pondělí v Českých Budějovicích zahájil třídenní návštěvu Jihočeského kraje.

Budvar ve sporech zatím vítězí

Anheuser-Busch InBev má v portfoliu asi 200 značek z celého světa, včetně značek Budweiser, Beck’s nebo Stella Artois. Od americké Anheuser-Busch zdědil řadu dlouhodobých právních sporů s českobudějovickým Budvarem o značku Budweiser a její různé obměny.

Soudní spory o značku Budweiser s Anheuser-Busch InBev trvají od roku 1907. Výrazně úspěšnější je v nich Budějovický Budvar.

V letech 2000–2012 bylo definitivně ukončeno 173 soudních sporů a správních řízení, z nichž Budějovický Budvar vyhrál 120 případů a deset sporů skončilo smírem nebo remízou.

Díky registracím ochranných známek Budweiser a Budweiser Budvar, které patří Budějovickému Budvaru, nemůže nadnárodní koncern Anheuser-Busch InBev svou klíčovou značku Budweiser používat téměř v 70 zemích.