Správní rady Evropské investiční banky už úvěr pro Českou republiku schválila.

Úsek z Trmic k hranici je součástí dálnice D8, která propojí Prahu s Ústím nad Labem a přes Krušné hory bude pokračovat do Drážďan a Berlína.

"Úvěr od EIB je mimořádně výhodný a proto se vláda rozhodla schválit jeho přijetí," řekl na tiskové konferenci po zasedání kabinetu premiér Vladimír Špidla.

Úvěr se bude dělit na dvě části. První smlouva, pravděpodobně na částku 6 mld. Kč, by měla být podepsána bezprostředně po nabytí účinnosti navrhovaného zákona. "Podpis další smlouvy na zbývající částku se předpokládá na přelomu let 2005/2006," uvedlo ministerstvo financí.

Dálnice zrychlí přepravu přes hranici

Obce v pohraničí chtějí do doby, než bude úsek D8, který přetíná státní hranici, zprovozněn, zachovat tzv. systém RoLa, kterým se přepravují kamióny se zbožím po železnici.

Česko-saská komise se ale rozhodla jinak, a systém tak ke konci května skončí. Po vstupu ČR do EU totiž zájem o přepravu kamiónů po kolejích klesl. Obce se ale bojí, že než bude dálnice v provozu, budou auta využívat jen silnici E55 a kolem této komunikace se zhorší životní prostředí.